Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
20/09/2021 - 08:20

Osuwisko zabiera drogę DW 971. Jak drogowcy radzą sobie z zagrożeniem?

Wracamy do tematu poważnego uszkodzenia drogi wojewódzkiej 971 w Żegiestowie. Jak drogowcy radzą sobie z zagrożeniem obejmującym nie tylko jezdnię i chodnik, ale również tory kolejowe?

Uaktywnienie się osuwiska spowodowane było wyjątkowo intensywnymi opadami deszczu w nocy 30 sierpnia. Ziemia, która się ruszyła w tym miejscu zabrała chodnik, barierki a spora część uszkodzonych elementów spadła na tory kolejowe. Ruch pociągów w Dolinie Popradu trzeba było wstrzymać na ładnych kilka godzin. O szczegółach pisaliśmy w publikacji Ruszyło kolejne osuwisko na DW 971. Tym razem w Żegiestowie

Jak wygląda sytuacja dzisiaj?

- W Żegiestowie w gminie Muszyna uruchomiły się aż trzy osuwiska. Największe uszkodziło drogę wojewódzką 971 i barierki przydrogowe oraz stary mur oporowy, zerwało chodnik dla pieszych i kable linii energetycznej. Masy ziemi i gruzu skalnego spadły na tory kolejowe uniemożliwiając na kilka godzin ruch pociągów na trasie Tarnów – Krynica. Z torów usunięto już materiał skalny, który zablokował linię kolejową, a na drodze wykonano tymczasowe odwodnienie kierując wodę opadową poza obszar osunięcia – tak zagrożenie ocenili geolodzy z Centrum Geozagrożeń Państwowego Instytutu Geologii i Państwowego Instytutu Badawczego.

Zobacz też: Ewakuowali uczniów z podstawówki w Królowej Polskiej. Woda wdarła się do budynku

- Osuwisko w Żegiestowie jest stosunkowo płytkie i ma charakter zsuwu zwietrzelinowego, który rozwinął się na gruboławicowych piaskowcach z Piwnicznej oraz cienkoławicowych piaskowcach warstw z Zarzecza. Geolodzy z Centrum Geozagrożeń PIG-PIB ostrzegają, że cała stroma skarpa pomiędzy drogą 971 a torami kolejowymi jest zagrożona tego typu zsuwami – czytamy w komunikacie będącym fragmentem Alertu Osuwiskowego ogłoszonego dla Małopolski 1 września.

Tyle teoria, przejdźmy do rozwiązania problemu w praktyce. Już 30 sierpnia na uszkodzonym odcinku DW 971 wprowadzono ograniczenie tonażu do 7,5 tony a dodatkowo obowiązuje tu ruch wahadłowy. Jednocześnie Zarząd Dróg Wojewódzkich cały czas prowadzi prace naprawcze. Jaki jest ich zakres?

- Na chwilę obecną nie wprowadzono dodatkowych ograniczeń. Wykonano rozbiórkę uszkodzonych elementów, które zagrażały osunięciu się w dół skarpy, dodatkowo workami z piaskiem zabezpieczono skarpę od strony nawierzchni asfaltowej celem ograniczenia przed napływającą wodą. Jednocześnie pracownicy Rejonu Dróg Wojewódzkich w Nowym Sączu w miejscu, w którym doszło do uszkodzenia na bieżąco prowadzą objazdy kontrolne - informuje rzecznik ZDW Agnieszka Ćwiertniewicz. ([email protected] Fot.: Towarzystwo Przyjaciół Żegiestowa i Starostwo Powiatowe)







Dziękujemy za przesłanie błędu