Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
06/05/2021 - 21:05

Ostatnie pożegnanie śp. Henryka Opilo. Poruszające słowa o zmarłym.

Dziś o godzinie 15.00 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju odbyła się msza pożegnalna za śp. Henrykiem Opilo. W uroczystościach pogrzebowych poza rodziną zmarłego nie zabrakło delegacji "Solidarności", Parlamentarzystów, działaczy i Kryniczan, którzy go zapamiętali jak i tych, dla których był wielką i cenioną postacią.

Wzruszające słowa o zmarłym wygłosił w kościele Zdzisław Skwarek - przewodniczący Krajowej Sekcji Uzdrowisk Polskich NSZZ "Solidarność", a zarazem Przewodniczący Komisji Zakładowej Solidarność Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A:

""Wszystko postawiłem na Maryję" - te słowa Prymasa Tysiąclecia ś. p. Henryk Opilo postanowił umieścić na pomniku Kardynała - Prymasa Stefana Wyszyńskiego, którego budowę zainicjował w Krynicy w ub. roku.

Możemy dzisiaj powiedzieć, że działalność i ostatnie lata życie Henryka Opilo wpisują się w te słowa: Wszystko postawiłem na Maryję! Każdy, kto miał w ostatnim czasie kontakt ze ś. p. Henrykiem może to potwierdzić. Modlił się, zachęcał innych do modlitwy różańcowej, m. in. o ustanie pandemii. Świadczą o tym organizowane przez Henryka na terenie wszystkich krynickich parafii w każdą pierwszą sobotę miesiąca modlitwy różańcowe, do których zapraszał mężczyzn i Wojowników Maryi. Zawsze dbał, aby towarzyszyła im figura Matki Bożej Królowej Krynickich Zdrojów. Ze względu na stan zdrowia nie mógł już uczestniczyć w ostatnim 15. różańcu, 1 maja b. r.

Będąc w szpitalu, kiedy Jego płuca były już bardzo osłabione, pisał do mnie: Zdzisław niesamowicie się męczę. Tak że 10 kroczków bez tlenu, to Mount Everest! Oczekuję Wyroczni Opatrzności Bożej. Dzisiaj o 15-tej modlę się za tymi, którym już nie można pomóc, a także za tymi którzy dostąpią miłosierdzia Bożego. Ufam Bogu, że będzie także miłosierny względem mnie.

- Ufamy, że Henryk dostąpił już Bożego Miłosierdzia, a Matka Boża do której miał ogromne zaufanie, zaprowadzi Go przed oblicze samego Boga.

Henryk, dziękujemy za Twoje życie dla Rodziny, Solidarności, Ojczyzny, dla Uzdrowiska w którym przepracowałeś swoje młodzieńcze lata - aż do emerytury, i dla Krynicy.  Zawsze byłeś wierny ideałom, które czerpałeś z wielkiego dziedzictwa II Rzeczypospolitej, marszałka Józefa Piłsudskiego, Leona Nowotarskiego, "Solidarności", Jana Pawła II, księdza Jerzego Popiełuszki, ks. Władysława Gurgacza, kardynała Stefana Wyszyńskiego i biskupa Antoniego Baraniaka.

Twoje życie zostało przerwane. Odszedłeś od nas przedwcześnie. Będzie nam Ciebie brakowało. Będzie brakowało Twojego zapału, inicjatyw, dobrych rad i nowych pomysłów. Sam żyłeś skromnie, zawsze jednak dbałeś o to co robiłeś, tak w swoim miejscu pracy, życiu rodzinnym, jak i w działalności społecznej. Mamy nadzieję, że Krynica, którą kochałeś, "Solidarność" z którą cierpiałeś i walczyłeś o Wolną Polskę, Ojczyzna której służyłeś jako Poseł na Sejm, Uzdrowisko w którym spędziłeś większość swojego życia i Twoi przyjaciele tu na miejscu, jak również w kraju i poza jego granicami będą o Tobie pamiętali! I mamy nadzieję, że dzieła, które powstały i które zapoczątkowałeś w ostatnich miesiącach swojego życia, zostaną dokończone i będą pięknym świadectwem dla przyszłych pokoleń.

Dzisiaj razem z pogrążoną w smutku Twoją kochaną żoną i najbliższą Rodziną w kraju i za granicą oraz obecnymi tutaj w kościele, i poza nim, żegnamy Ciebie i prosimy, pamiętaj o nas wszystkich, pamiętaj o "Solidarności" - tam w Niebie. Prowadź długie rozmowy z przyjaciółmi którzy razem z Tobą walczyli o wolną Polskę i już odeszli do Domu Ojca, z kapelanem "Solidarności" księdzem Ignacym Piwowarskim, z którym wiele godzin spędziłeś na rozmowach w stanie wojennym na plebanii w Bereście, a później w Jego rodzinnym domu. - Powiedz wszystkim o tym co zrobiłeś tutaj w tym czasie. Powiedz, że Polska jest piękna  i wolna - i o taką walczyłeś.

Dziękujemy za wszystko co dla nas zrobiłeś i wierzymy, że kiedyś spotkamy się razem z Tobą i będziemy się cieszyć razem z Tobą życiem wiecznym w Niebieskiej Ojczyźnie Naszego Pana.​" (Zdzisław Skwarek, Krynica-Zdrój, 6.05.2021)

(P.B.)


Dziękujemy za przesłanie błędu