Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
11/03/2019 - 09:40

Ogrom zniszczeń. Służby wojewody szacują straty po wichurze

Zerwane dachy, uszkodzone budynki, połamane drzewa, kilkadziesiąt tysięcy ludzi bez prądu i ponad 17 tysięcy strażaków z terenu całego województwa, którzy w ciągu dwóch dni musieli interweniować ponad 3 tysiące razy. Służby wojewody dokonały bilansu zniszczeń poczynionych przez wichurę, jaka przetoczyła się na Małopolską.

- Do tej pory trwa intensywna praca służb nad szybkim usunięciem szkód. Niestety mamy również dwie osoby poszkodowane, wśród których jest strażak – mówił podczas spotkania z dziennikarzami wojewoda Małopolski Piotr Ćwik.

Z informacji przekazywanych wojewodzie na bieżąco przez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marka Bębenka wynika, że zaangażowane są znaczne siły i środki zarówno PSP, jak i OSP, nie jest jednak potrzebne dodatkowe wsparcie. Straż Pożarna pomaga mieszkańcom w usuwaniu szkód i zabezpieczaniu domostw.

czytaj też Ludzie bardzo się bali: "Ta wichura była jak tornado" [ZDJĘCIA] [WIDEO] 

 W działania ratownicze na terenie województwa było zaangażowanych ponad 3 tysiące strażaków PSP i ponad 14 tys. z OSP. Tylko 11 marca odnotowano 2557 interwencji, uszkodzonych zostało 684 budynków mieszkalnych i 278 gospodarczych. Całkowicie wiatr dachy w 190 w budynkach mieszkalnych i 77 na gospodarczych – informuje wojewódzki komendant PSP.

Z powodu częściowo uszkodzonych dachów częściowo w całym województwie zostały zamknięte cztery szkoły – w Męcinie, w gminie Limanowa, w Zegartowicach w gminie . Raciechowice, Zbydniowie w ginie . Łapanów, w Zgłobicach w gminie Tarnów. 

Czytaj też Tragedia wisi na włosku na Barbackiego w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Wichura spowodowała też utrudnienia na kolei. Na szlaku nr 94 pomiędzy Spytkowicami i Przeciszowem do godziny 13. ruch odbywał się tylko jednym torem.  W tej chwili wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne. O godz. 12:00 przywrócono drożność odcinka drogi wojewódzkiej nr 960 Bukowina – Łysa Polana.  Ruch lotniczy odbywa się bez zakłóceń

Wichura poczyniła ogromne spustoszenie w sieciach energetycznych. Wczesnym rankiem bez prądu w całym województwie było ponad 100 tysięcy osób. W południe liczba ta zmalała do 37 tysięcy. Energetycy cały czas pracują przy naprawianiu stacji transformatorowych.

[email protected] fot. UWDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)