Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 września. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
18/04/2019 - 10:45

Odszedł pies ratownik. Frodo uczestniczył w pięćdziesięciu akcjach

Niedawno pożegnaliśmy Bastera – psa Grupy Podhalańskiej GOPR. 15 kwietnia w wieku 15 lat odszedł kolejny psi ratownik o imieniu Frodo. Zwierzę pomagało krynickim goprowcom ratować ludzi.

Frodo miał zaledwie 15 lat, a już stał się bohaterem. Uczestniczył w ponad pięćdziesięciu akcjach poszukiwawczych. Nie obawiał się trudnych warunków. Zawsze wiernie spieszył na ratunek ludziom wspólnie ze swoimi opiekunami z Grupy Krynickiej GOPR

- Był uwielbiany przez dzieci w każdym wieku. Miał do nich ogromną cierpliwość i dzięki temu był zapraszany do wielu szkół i przedszkoli. Uwielbiał ich obecność. Ktoś kiedyś powiedział, że Frodo nawet nie musi szukać ludzi, a i tak jest bohaterem  – wspominają ratownicy Grupy Krynickiej GOPR.

W Krynickiej Grupie GOPR praca czworonożnych ratowników rozpoczęła się w 1978 roku, kiedy Marek Smetana, wraz ze swoim podopiecznym Cyrusem tworzyli pierwszy zespół poszukiwawczo-ratowniczy. Na kartach historii zapisał się też przewodnik, Rafał Syrek z Tolą. Zespoły uczestniczyły w szkoleniach międzygrupowych, jak i międzynarodowych zdobywając klasy ratownicze do 1987 roku.

W kolejnych latach żaden z ratowników nie podjął się pracy z psem, aż do 2003 roku. Wtedy Wacław Gosztyła rozpoczął szkolenie czworonoga Maksa. Następnie, w niewielkich odstępach czasu pracę z psami-ratownikami prowadzili: Wojciech Pikor z Kamą i Mariusz Liana z Frodem.

Opr. RG [email protected], MK, Źródło i Fot. Grupa Krynicka GOPRDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe