Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
15/10/2020 - 18:20

Od soboty jesteśmy w strefie czerwonej. Te nowe obostrzenia wprowadził rząd:

Rząd wprowadza nowe obostrzenia w kraju w związku z bardzo dużą liczbą nowych zakażeń. Czerwoną strefą zostają objęte 152 powiaty. Znajdzie się w niej prawie połowa mieszkańców Polski. W czerwonej strefie są też mieszkańcy Nowego Sącza, powiatu nowosądeckiego, powiatu limanowskiego, powiatu gorlickiego, Krakowa i Tarnowa.

Czerwona strefa obejmie między innymi 11 miast wojewódzkich. W województwie małopolskim znajdzie się w niej od soboty 17 października: powiat bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki, Kraków, Nowy Sącz oraz Tarnów.

Czytaj także: Małopolska codziennie bije nowy rekord zakażeń. Lawina chorych w Sączu

Podczas popołudniowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szef rządu stwierdził, że w obecnej, bardzo dynamicznej sytuacji najważniejszą rzeczą jest walka z COVID – 19.

- To najważniejsze nasze zadanie – powiedział premier Morawiecki. – w tym momencie nie ma nic ważniejszego dla rządu, żeby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie dla Polaków. Temu podporządkowane są wszystkie nasze działania. To jest realne zagrożenie, realne zagrożenie dla Polski, realne we wszystkich krajach Europy i na całym świecie.

Premier Morawiecki naświetlił strategiczne cele, jakie stoją przed rządem. To przede wszystkim ochrona życia i zdrowia Polaków. Na zakażenie koronawirusem narażone są szczególnie osoby starsze powyżej 65. i powyżej 75. roku życia.

- Chrońmy osoby starsze – apelował szef rządu. Mówił o tym, aby seniorzy przebywali w samoizolacji. Kolejnym celem, jaki wyznaczył sobie rząd to zapewnienie właściwego funkcjonowania służby zdrowia i wydajności całego systemu, utrzymanie pracującej gospodarki i zdecydowana obrona miejsc pracy.

Czytaj także: Nowy Sącz: kolejne klasy uczą się zdalnie. Następny „Elektryk”

– Nie jesteśmy skazani na wybór albo całkowity brak obostrzeń albo całkowity lockdown. Jest droga pośrednia, zdroworozsądkowa, która zakłada szereg rygorów, obostrzeń, ale też zakłada także to, że będziemy wszyscy się do nich stosowali i przestrzegali - mówił premier Morawiecki.

Wprowadzone przez rząd obostrzenia mają chronić Polaków przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie rządzący chcą, aby gospodarka „w dużym zakresie” pracowała. Premier Morawiecki zaznaczył, że walkę z koronawiruem wygramy tylko, jeśli będziemy solidarni i będziemy postępować według reguł i zaleceń. Jednym z podstawowych zaleceń jest to, które było przestrzegane przez społeczeństwo w marcu, kiedy był w Polsce ogłaszany stan pandemii

- Jeżeli ktoś może pracować zdalnie, niech tak pracuje – powiedział premier. Szef rządu apelował również o to, aby w związku z rosnącą liczbą zakażonych powstrzymać się od uczestniczenia w większych imprezach towarzyskich oraz od wypadów do znajomych.

- Ograniczmy wszelkie tego typu działania – prosił. Polska zajmuje dzisiaj w Europie 17 miejsce pod względem zachorowań na 100 tys. mieszkańców. Jak zaznaczył szef rządu to nie jest w żadnym wypadku powód do uspokojenia. Wręcz przeciwnie. Cała Europa wchodzi już w drastyczne obostrzenia.

Czytaj na następnej stronie TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)