Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
17/07/2020 - 11:30

Obwodnica? Burmistrz Piwnicznej w końcu przemówił głosem mieszkańców

Dariusz Chorużyk w końcu zabrał głos w sprawie budowy obwodnicy Piwnicznej-Zdroju, której 3 warianty w ciągu DK 87 przedstawiła do konsultacji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wysłał nawet stosowne pismo do inwestora. Co z niego wynika?

Nic – obok oczywiście samych wariantów, których realizacja według przeciwników inwestycji doprowadzić musi do utraty statusu uzdrowiska przez Piwniczną – tak nie irytowało piwniczańskiej społeczności jak zachowawcze stanowisko w tej sprawie włodarza gminy Dariusza Chorużyka.
Już na drugim spotkaniu komitetu protestacyjnego burmistrz wywołany do tablicy dyplomatycznie odmówił zabrania głosu zastrzegając, że kolejno przedstawianym opiniom mieszkańców przysłuchuje się jednak bardzo uważnie. Poklasku na tym nie zyskał. Potem szemrano nawet w gminie, że burmistrz stoi okoniem do stanowiska piwniczan i dyskutowano za czyją sprawą GDDKiA przedłużyła konsultacje – czy burmistrz w tej sprawie cokolwiek zdziałał, czy może jedynie komitet społeczny.

Zobacz też: Dzieciaki z Piwnicznej znów mają basen za darmo. Dla innych jest tu drożej

Już na łamach ostatniego wydania miesięcznika Sądeczanin komentował: - Przypominam, że prowadzone konsultacje społeczne mają na celu zaproponowanie najkorzystniejszego wariantu dla Miasta i to niekoniecznie wskazanego w publikowanych materiałach. Obwodnica Miasta jest niezbędna, gdyż ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ograniczenie emisji hałasu i CO2, dlatego warto dobrze przemyśleć jej lokalizację. Zachęcam mieszkańców do współpracy, jak również do wyrażania swoich opinii na piśmie dla naszego wspólnego dobra.

I w tym wypadku przeciwnicy wspomnianych wariantów kręcili głowami – ciągle liczyli na to, że włodarz gminy jednoznacznie opowie się po ich stronie. Dziś za to mogą czuć się bardziej usatysfakcjonowani, bowiem Chorużyk już formalnie poinformował GDDKiA o nastrojach panujących w gminie względem inwestycji.

Zobacz też: Piwniczna w bojowym nastroju. GDDKiA przygotuje dodatkowe wizualizacje obwodnicy

Burmistrz na wstępie informuje inwestora, że żaden z trzech przedstawionych wariantów nie ma akceptacji lokalnej społeczności. Taki jest wynik dotychczasowych konsultacji społecznych. – Największy konflikt generują te warianty, które ingerują w tą część Piwnicznej-Zdroju, która jest częścią uzdrowiskową. Wariant, który omija część uzdrowiskową, też nie uzyskał akceptacji przez mieszkańców, którzy sąsiadują bezpośrednio z inwestycją a ponadto sprzeciw społeczny budzi konieczność wyburzenia budynków mieszkalnych, dlatego należy to uszanować – pisze dalej samorządowiec zaznaczając, że tym samym samorząd wnosi o ponowną analizę ewentualnych wariantów budowy.

Na koniec Chorużyk, że inwestycja nie może odbywać się kosztem mieszkańców i uzdrowiska. Całość dokumentu powyżej.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu