Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
22/01/2024 - 15:35

Nowy Sącz/ponad 140 podpisów: chcą sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Kręta – Nawojowska

Wracamy do tematu wyjątkowo niebezpiecznego skrzyżowania koło kościoła na Zawadzie. Ponad 140 osób podpisało się pod petycją w sprawie zamontowania sygnalizacji świetlnej u zbiegu ulic Krętej, Nawojowskiej i Dąbrowskiej.

O konsultacjach, które w tej sprawie od kilku dni prowadzi radny Maciej Rogóż pisaliśmy szczegółowo w publikacji Nowy Sącz/Zawada: rondo czy sygnalizacja świetlna? Jak tu zapewnić kierowcom bezpieczeństwo? Już wiadomo, że nie ma tu miejsca na zrobienie ronda, ale jest szansa, by ruchem Kręta – Nawojowska - Dąbrowskiej kierowała sygnalizacja świetlna.

Jednocześnie już od kilku miesięcy, z inicjatywy trójki miejscowych mieszkańców: Błażeja Targosza (to były przewodniczący osiedla Poręba Mała), Damiana Sierpińskiego i Agnieszki Lorek, trwała zbiórka podpisów pod petycją do władz miasta, by na feralnym skrzyżowaniu wybudować właśnie sygnalizację.

- Jak zapowiadaliśmy już w listopadzie zeszłego roku rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod petycją dotyczącą zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Nawojowska - Kręta - Dąbrowskiej. Dzisiaj po wielu odbytych rozmowach i przeanalizowaniu wielu sugestii mieszkańców, zarówno naszego osiedla Poręba Mała, osiedla Zawada ale również osiedla Kaduk, złożyliśmy podpisaną petycję, popartą przez 143 przedstawicieli rodzin – informuje Błażej Targosz

Tu wyłączą prąd: nie przegap harmonogramu przerw zasilania dla Sądecczyzny

- Niezmiernie trudna sytuacja związana z utrudnionym ruchem, ma również swoje konsekwencje w pogorszeniu stabilizacji szkarpy przy Parafii Matki Bożej Bolesnej, o sytuacji której poinformował na podczas rozmowy ksiądz proboszcz Jerzy Zoń. Niestety droga ta wykorzystywana jest również przez pojazdy ciężarowe, choć jest tu ograniczenie tonażowe, co wpływa znacznie na pogorszenie jej stanu. Jako mieszkańcy mamy nadzieję na podjęcie działań przez władze miejskie w tym temacie. Te działania są kontynuacją wcześniej już rozpoczętej inicjatywy którą była naprawa zapadającego się odcinka drogi gdzie po blisko dwuletniej batalii MZD zabezpieczyło ten fragment drogi – zaznacza Targosz.

- Wielu mieszkańców z którym rozmawiałem przez ostatnie miesiące mocno wspierało nasze działanie w tej sprawie. W dużej mierze sami chodziliśmy za podpisami, ale również często sami zainteresowani tą inicjatywą przychodzili do mnie do domu podpisać petycję - dodaje Damian Sierpiński.

- Wyjazd na ulicę Nawojowską niejednokrotnie obarczony jest ogromnym ryzykiem kolizji. Przekonał się o tym nie jeden mieszkaniec naszych osiedli. Za przykład można podać kolizję, kiedy to skręcający kierowca z ulicy Nawojowskiej w ulicy Krętą chciał wpuścić kierowcę wyjeżdżającego z Krętej, a rozpędzony kierowca na Nawojowskiej wyprzedził na podwójnej ciągłej linii auto ustępujące i uderzył w auto wyjeżdżające z Krętej. Takie przypadki można mnożyć – podsumowuje Agnieszka Lorek.

Co na to władze miasta? O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco. ([email protected] Fot.: Google Maps) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu