Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
20/01/2024 - 18:35

Nowy Sącz/Zawada: rondo czy sygnalizacja świetlna? Jak tu zapewnić kierowcom bezpieczeństwo?

Wracamy do tematu bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Kręta – Nawojowska – Marii Dąbrowskiej koło kościoła na zawadzie. Co z robić, żeby kierowcy mogli w końcu włączać się bezpiecznie do ruchu na DK 75?

Nowy Sącz/Zawada: rondo czy sygnalizacja świetlna? Jak tu zapewnić kierowcom bezpieczeństwo?

O problemie, który tu występuje pisaliśmy już kilka razy. By włączyć się do ruchu na Nawojowskiej kierowcy bocznych ulic muszą nie raz i nie dwa niemal wymuszać pierwszeństwo przejazdu. - W prawo, w stronę Krynicy-Zdroju skręcić jest łatwiej, ale i tak trzeba swoje odstać. Ulica Kręta jest bardzo wąska chociaż jest drogą dwukierunkową. Dwa auta ledwo mogą się wyminąć i nie ma tu nawet poboczy a cały czas chodzą tędy do szkoły dzieci. Jest naprawdę niebezpiecznie. Dlatego uważamy, że jedynym sensownym rozwiązaniem jest zainstalowanie tu świateł – komentowali mieszkańcy osiedla, gdy pisaliśmy o tym pierwszy raz w 2019 roku.

Wtedy przewodniczący zarządu osiedla Zawada Tadeusz Kulpa nie krył, że rozwiązanie problemu może być wyjątkowo problematyczne. – To rzeczywiście jest miejsce niebezpieczne, ale takich miejsc na naszym osiedlu jest o wiele więcej. Podkreślał przy okazji, że ustawienie, montaż sygnalizacji świetlnej to skomplikowane i drogie przedsięwzięcie. Tym bardziej jeśli dotyczy to drogi o takim natężeniu ruchu, jak na ulicy Nawojowskiej, wytyczonej w ciągu drogi krajowej DK 75, która jest jedną z głównych arterii Nowego Sącza a dalej całego regionu. 

Z Krętej w Nawojowską skręcić można tylko z duszą na ramieniu. Potrzebne światła

Temat wrócił na nasze łamy w marcu 2021 roku, gdy doszło tu do kolejnego poważnego wypadku( fot.: powyżej). Znów usłyszeliśmy, że drogowcy – przynajmniej na dziś – nie mają tu wielkiego pola do popisu. Ale prezydent Ludomir Handzel - na osłodę – przekazał nam bardzo dobre wieści w sprawie kolejnego, równie niebezpiecznego skrzyżowania, czyli zbiegu ulic Górki Zawadzkie – Nawojowska. I w tym wypadku geometria jest delikatnie rzecz ujmując – niefortunna a dodatkowo wjazd jest wyjątkowo wąski.

- Na wniosek mieszkańców chcemy ten wjazd poszerzyć. Już trwają prace koncepcyjne, ale w pierwszej kolejności musimy uporządkować kwestie własnościowe gruntów niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia – wyjaśnia samorządowiec, który tym samym nie chciał wtedy deklarować konkretnych dat realizacji przedsięwzięcia.

Dziś znów wracamy na ulicę Krętą. - Mieszkańcy pytają o możliwości dotyczące montażu sygnalizacji świetlnej – informuje radny Maciej Rogóż. Radny rozmawiał już w tej sprawie z prezydentem i Miejskim Zarządem Dróg i poprosił o przeanalizowanie technicznych możliwości montażu świateł, ale pod warunkiem, że nie będzie to korkowało ulicy Nawojowskiej. 

Nowy Sącz: na tym skrzyżowaniu będzie sygnalizacja świetlna. Koniec z jazdą z duszą na ramieniu

- Chodzi o światła z programem sterowania ruchem, który będzie dostosowany automatycznie do natężenia ruchu z danego kierunku, na korzyść oczywiście ul. Nawojowskiej, dlatego aby uniknąć tworzenia się tam korków. W tym celu bardzo ważna jest dobrze skonfigurowana sygnalizacja świetlna, która umożliwi bezpieczny wyjazd z Krętej i Dąbrowskiej, a przy tym nie zakorkuje Nawojowskiej – obrazuje Rogóż

Zaznacza jednocześnie, że są również tacy mieszkańcy, którzy sugerowali budowę ronda w tym miejscu. Jednak w tym wypadku Rogóż usłyszał od drogowców z MZD, że ze względu na warunki techniczne i małą ilość miejsca nie ma możliwości budowy ronda w tym miejscu.

Teraz Rogóż zachęca mieszkańców do udziału w konsultacjach, które prowadzi od dłuższego czasu i jak zaznacza zdecydowanie większa ilość mieszkańców, którzy się do niego zgłasza opowiada się za montażem sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu. Co na to miasto? Do tematu wrócimy. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu