Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 18 czerwca. Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
11/06/2024 - 14:10

Nowy Sącz: zwolnią z opłat gastronomię na Sądeckiej Starówce? MZD szykuje niespodziankę dla letnich ogródków

Optymistyczny sygnał dla przedsiębiorców z Sądeckiej Starówki, którzy zajmują się gastronomią i chcą ustawić letnie ogródki. MZD właśnie szykuje analizę, dzięki której będą oni płacić mniej, albo i wcale, za zajęcie pasa drogowego.

Pomysłów sądeczan na ożywienie Rynku i deptaka, czyli ul. Jagiellońskiej w Nowym Sączu nie brakuje. O wykorzystaniu w tym celu legendarnego Sędziwoja pisaliśmy w publikacji Nowy Sącz: pomnik alchemika Sędziwoja znów na tapecie. Magistrat do pomysłu się nie pali

Dziś piszemy o temacie w kontekście ukłonu w stosunku do tych, którzy jeszcze prowadzą tu swoje biznesy. Debiutująca w roli radnej Ewa Stasiak-Kubacka wystąpiła do władz miasta z wnioskiem o czasowe obniżenie stawek lub nawet czasowe zwolnienie z opłat za zajęcie pasa ruchu drogowego. Chodzi tu o tych, którzy prowadzą tu swoje lokale, w tym gastronomiczne i pod rozszerzenie działalności chcą zająć ów pas drogowy, na przykład ustawić stolik czy krzesełka dla gości odwiedzających ich punkty choćby latem.

- Przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne, chcący urządzić ogródki letnie przed swoimi lokalami gastronomicznymi, będą obciążani zgodnie z wydawanymi decyzjami przez MZD w Nowym Sączu opłatą w wysokości 1 zł za metr kwadratowy (za każdy dzień zajęcia - dop. red.) zajętej powierzchni – wyjaśnia dalej radna. 

- W mojej ocenie czasowe obniżenie stawek lub czasowe zwolnienie z opłat za zajęcie pasa drogowego może przyczynić się do poprawienia trudnej sytuacji przedsiębiorców prowadzących działalność gastronomiczną w okolicy Sądeckiej Starówki – przekonuje dalej zaznaczając, że może być to jednocześnie zachęta do dalszego rozwoju biznesów.

- Tą symboliczną w 2024 roku pomocą Miasta Nowego Sącza dla przedsiębiorcy prowadzącego obiekt handlowy lub usługowy przed swoim sklepem, będzie można wysondować jaki jest rzeczywisty potencjał terenów, które możemy wynajmować w kolejnych latach – podsumowuje Stasiak-Kubacka.

Wiceprezydent Artur Bochenek w odpowiedzi z miejsca zastrzega, że magistrat wie już o takim zamyśle od samych przedsiębiorców z ulicy Jagiellońskiej i się do niej przychyla a co najważniejsze Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu już prowadzi analizę niezbędną do przygotowania stosownych uchwał, zmiany dotychczasowych zapisów właśnie w zakresie pobiera opłat pod działalność gastronomiczną. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu