Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
17/11/2020 - 13:10

Nowy Sącz: willa Ave przy ul. Matejki zostanie ocalona? Jest nadzieja

XIX wieczna willa Ave przy ul. Matejki w Nowym Sączu jest bez wątpienia jedną z piękniejszych w mieście. Jest nadzieja, że choć stan techniczny budynku pozostawia wiele do życzenia nie zniknie ona z pejzażu miasta. By tak się nie stało willa musi być wpisana do rejestru zabytków. Sprawą zainteresował się wojewódzki konserwator zabytków.

Kiedy w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja, że budynek został z „powodu złego stanu technicznego” wyłączony przez kierownika sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z wojewódzkiej ewidencji zabytków, natychmiast wylała się fala oburzenia. Na forach społecznościowych zawrzało.

Dla wielu osób taka decyzja o wyłączeniu budynku z wojewódzkiej ewidencji jest niezrozumiała. Po wyłączeniu wilii z wojewódzkiego rejestru czekało ją jeszcze wykreślenie z Gminnej Ewidencji Zabytków, ale taka decyzja pozostawała już w gestii prezydenta miasta.

Willa i przyległy teren są własnością prywatną. Wczoraj rano, gdy rozmawialiśmy z kierownikiem sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Witoldem Królem dowiedzieliśmy się, że jeśli właściciel terenu zdecydowałby się w tym miejscu na budowę jakiegoś nowego obiektu, wówczas miał zachować front wilii Ave i wpisać ją architektonicznie w elewację nowego budynku.

Jak nam powiedział szef sądeckiej delegatury to inwestor zwrócił się do tej instytucji o pozwolenie na częściową rozbiórkę tego obiektu. Sprzeciw sądeczan, którzy stanęli w obronie tak pięknego, choć mocno już zniszczonego budynku odbił się jednak szerokim echem. Sprawą zajął się małopolski konserwator zabytków. Po kilku godzinach od naszej rozmowy sytuacja przedstawiała się już zupełnie inaczej.

Czytaj na następnej stronie TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu