Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
17/10/2020 - 19:25

Nowy Sącz: w chłodzie i deszczu sprzątali Stary Cmentarz [ZDJĘCIA]

Kilka worków śmieci zebrali sądeccy wolontariusze z Fundacji Nowe Kierunki, którzy sprzątali dzisiaj Stary Cmentarz w Nowym Sączu. 1 listopada zbliża się dużymi krokami.

W akcję porządkowania terenu nekropolii zaangażowało się kilka osób, którym leży na sercu ocalić to miejsce spoczynku sądeczan. Stary Cmentarz na pierwszy rzut oka jest miejscem zadbanym. A jednak wolontariusze wrzucali dzisiaj do worków plastikowe i szklane butelki, puszki, między innymi po alkoholu i inne śmieci.

Sądeccy aktywiści chcą w najbliższych latach odnowić znajdujących się tam kilkanaście XIX wiecznych nagrobków.

Stary Cmentarza w Nowym Sączu został założony w 1785 roku. Służył sądeczanom przez sto lat. Pochowano tam m.in. uczestników konfederacji barskiej i powstań listopadowego oraz styczniowego. Cmentarz, znajdujący się u zbiegu ul. Morawskiego i Jagiellońskiej miał kiedyś znacznie większy zasięg, ale z biegiem czasu teren był sukcesywnie zmniejszany. Dziś to tylko część dawnej nekropolii. Teren należy do parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. Niestety parafii nie stać na renowacje zabytkowych nagrobków. Większość z nich jest, niestety w takim stanie, że nie wiadomo, czy uda się je uratować.

- Staramy się dbać o to miejsce – mówi ks. dr Jan Siedlarz, proboszcz parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. – Odnowa poszczególnych nagrobków, która wiąże się z dużymi kosztami jest w tym momencie dla parafii nie do udźwignięcia. Dlatego też cieszy mnie niezmiernie, że taka inicjatywa się pojawiła, że została zainicjowana taka akcja. Budujące jest to, że są ludzie, którzy chcą ocalić dla potomnych to miejsce.

Wolontariusze, mimo chłodu i padającego deszczu kilka godzin poświecili dzisiaj, aby wysprzątać to historyczne miejsce. Nekropolia jest bowiem jednym z elementów tworzących historię naszego miasta.

- Podoba mi się ta akcja – mówi Anita Zontek, jedna z wolontariuszek, która brała dzisiaj udział w sprzątaniu cmentarza. – Lubię pomagać. Jest to bardzo fajna inicjatywa i bardzo potrzebna. Parafia św. Kazimierza jest moją parafią, więc z wielką przyjemnością tutaj jestem i pomagam.

W akcję włączył się także inny wolontariusz Daniel Lachor.

- Stary Cmentarz znajduje się w centrum miasta, dlatego powinnyśmy zadbać o całą przestrzeń wokół znajdującej się tutaj kaplicy – mówi. -Tak, jak nie powinniśmy zapominać o znajdujących się tutaj nagrobkach i pochowanych tutaj sądeczanach. Przerażające jest to, że sprzątając cmentarz natrafialiśmy na butelki i puszki po wypitym alkoholu.

Na Starym Cmentarzu spoczywa wielu znanych sądeczan, którzy mieli duży wpływ na rozwój miasta.

[email protected]fo, fot. Fundacja Nowe Kierunki.

Nowy Sącz: w chłodzie i deszczu sprzątali Stary Cmentarz [ZDJĘCIA]
Kilka worków śmieci zebrali sądeccy wolontariusze z Fundacji Nowe Kierunki, którzy sprzątali dzisiaj Stary Cmentarz w Nowym Sączu. 1 listopada zbliża się dużymi krokami.


Dziękujemy za przesłanie błędu