Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
10/04/2021 - 14:50

Nowy Sącz uczcił 81. rocznicę zbrodni katyńskiej i 11. katastrofy smoleńskiej

Sądeczanie uczcili dzisiaj dwie bolesne rocznice. 81. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel odsłonił na ścianie kościoła pw. św. Kazimierza uzupełniające tablice katyńskie z nazwiskami sądeckich oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych w Twerze, Charkowie, Kijowie. Natomiast na skwerze w Lasku Falkowskim (obok kaplicy pw. św. Antoniego) w 11. Rocznicę katastrofy smoleńskiej odbył się apel poległych.

Te dwie bolesne rocznice wzajemnie się zazębiają. Przed sądeckim ratuszem, jak co roku zapłonęły znicze przed wystawionymi portretami prezydentów Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego, którzy byli wśród 96 osób – ofiar katastrofy smoleńskiej

Jedenaście lat temu o godz. 8.41 rozbił się pod Smoleńskiem rządowy Tu-157, którym na uroczystości katyńskie leciało 96 osób, w tym para prezydencka. Nikt nie przeżył tej katastrofy.

Przypomnijmy, że pod Smoleńskiem w lotniczej katastrofie oprócz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Pierwszej Damy, ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski zginęli także inni czołowi przedstawiciele polskiej polityki, parlamentarzyści, szefowie ministerstw, centralnych urzędów państwowych, profesorowie, duchowni, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, jak również załoga samolotu.

Tragedia smoleńska była wstrząsem, jakiego nigdy nie doświadczyło żadne współczesne państwo, traumą, której rana nieprędko się zabliźni.

Pod portretami prezydentów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej zostały dzisiaj rano złożone wieńce i wiązanki kwiatów między innymi przez prezydenta miasta Ludomira Handzla

Każdy z mieszkańców naszego miasta, który chciałby uczcić pamięć ofiar tej tragedii, może zapalić znicz pod portretami dwóch honorowych obywateli Nowego Sącza, którzy w niej zginęli.

Rano, punktualnie o godz. 8.41, w godzinę, gdy doszło do katastrofy smoleńskiej, na skwerze w Lasku Falkowskim (obok kaplicy pw.  św. Antoniego) rozpoczął się apel poległych. Wartę honorową wystawił Karpacki Oddział Straży Granicznej. W Lasku Falkowskim, jak zawsze zapłonęły znicze i złożono kwiaty.

Inicjatorem uroczystości był wiceprzewodniczący Rady Miasta Artur Czernecki.

Przed południem, po mszy w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej odprawionej w kościele św. Kazimierza a Nowym Sączu została odsłonięta kolejna część Sądeckich Tablic Katyńskich. Jest to hołd wobec tych oficerów Wojska Polskiego, którzy byli swoją służbą związani z Nowym Sączem, bądź pochodzili z naszego miasta lub regionu.

Na Sadeckich Tablicach Katyńskich znajdują się nazwiska oficerów polskich poległych w Katyniu (Obóz Kozielsk), Miednoje (Obóz Ostaszków), Charkowie (Obóz Starobielsk) oraz Bykowni, Twerze i Kijowie.

 Tablicę poświęcił proboszcz parafii św. Kazimierza ks. Jan Siedlarz, a odsłonił ją prezydent miasta Ludomir Handzel.

Czytaj na następnej stronie TUTAJ

Nowy Sącz uczcił 81. rocznicę zbrodni katyńskiej i 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej
Sądeczanie uczcili dzisiaj dwie bolesne rocznice. 81. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel odsłonił na ścianie kościoła pw. św. Kazimierza uzupełniające tablice katyńskie z nazwiskami sądeckich oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych w Twerze, Charkowie, Kijowie. Natomiast na skwerze w Lasku Falkowskim (obok kaplicy pw. św. Antoniego) w 11. Rocznicę katastrofy smoleńskiej odbył się apel poległych.


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020