Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 września. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
19/08/2020 - 06:10

Nowy Sącz: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Które rondo będzie nosić takie imię

I wszystko jasne. Nowe rondo u zbiegu ul. Grodzkiej i ul. Kunegundy nie będzie nosiło imienia Carla Mengera, twórcy austriackiej szkoły ekonomii. Wczoraj Rada Miasta Nowego Sącza zdecydowała, że będzie ono nosiło imię Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Nowym Sączu. Uchwała została przyjęta z autopoprawką głosami dwudziestu radnych. Trzech nie brało udziału w głosowaniu.

Uchwała została podjęta bez żadnego sprzeciwu. Rekomendował ją radny Leszek Zegzda, przewodniczący Klubu Koalicja Obywatelska w Radzie Miasta Nowego Sącza i były prezes towarzystwa. Zabierając głos już na wstępie zaznaczył, że nie ma lepszego momentu, aby taką uchwałę podjąć.

- Jesteśmy po obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej nazywanej „Cudem nad Wisłą”, która bez wątpienia wpłynęła na dzieje Polski i całej Europy – mówił Leszek Zegzda.

Czytaj także: Nowy Sącz: Carl Menger zostanie patronem nowego ronda? Petycja w ratuszu

Przewodniczący klubu Koalicja Obywatelska zaznaczył, że w tej bitwie walczyli wspaniali polscy patrioci, w tym członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Nowym Sączu, zasłużonej organizacji społecznej i patriotycznej.

Towarzystwo poprzez swoją działalność patriotyczną, religijną, sportową i kulturalną ma zapisane bardzo duże zasługi w krzewieniu patriotyzmu.

Organizacja ta działa w Nowym Sączu od 1887 roku.

- Założycielami towarzystwa w Nowym Sączu byli absolutnie najwybitniejsi sądeczanie tamtego czasu na czele z doktorem praw Lucjanem Lipińskim, trzykadencyjnym burmistrzem Nowego Sącza – przytaczał fakty historyczne radny Zegzda. – On został pierwszym prezesem tej organizacji. – W 1893 roku mieszkanki Nowego Sącza działające w tej organizacji ufundowały sztandar. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w czasach zaborów było centrum życia kulturalnego.

W jego siedzibie (obecny budynek Małopolskiego Centrum Kultury Sokół) urządzano spotkania, koncerty, przedstawienia teatralne, kiermasze, wieczornice, wystawy. Towarzystwo prowadziło własne zespoły artystyczne, tworzyło biblioteki i czytelnie.

Prężną działalność „Sokoła” przerwał wybuch II wojny światowej. Po jej zakończeniu władze komunistyczne nie dopuściły do reaktywowania towarzystwa. Dopiero w 1993 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, z inicjatywy Antoniego Malczaka, emerytowanego dyrektora MCK „Sokół” wznowiono działalność towarzystwa.  

16 września 1993 roku reaktywowało się w Nowym Sączu. Prezesami towarzystwa byli: Jerzy Gwiżdż, Leszek Zegzda, a obecnie tę funkcję sprawuje Antoni Malczak.

- Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” jest organizacja, z której sądeczanie mogą być dumni – podkreślił radny. – Jest to organizacja wyjątkowa i niepowtarzalna. Zdumiewa fakt, że do tej pory w Nowym Sączu nie ma miejsca, w którym ta organizacja byłaby wyróżniona poza oczywiście historycznym budynkiem towarzystwa. Podejmując tę uchwałę uhonorujemy najwybitniejszych sądeczan, którzy działali w tej organizacji. 

Głosowanie przebiegło szybko i sprawnie. Za przyjęciem tej uchwały zagłosowało dwudziestu radnych. Trzech radnych nie wzięło udziału w głosowaniu.

Przypomnijmy, że grupa sądeczan, działaczy z Instytutu Misesa i Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu postulowała, aby wspomnianemu rondu nadać imię Carla Mengera. Kto to był?

Był to twórca austriackiej szkoły ekonomii, który urodził się w Nowym Sączu. Grupa ta rozpoczęła zbiórkę podpisów pod petycją w tej sprawie. Miały być one zbierane do września.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu