Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
17/08/2020 - 08:00

Nowy Sącz: Carl Menger zostanie patronem nowego ronda? Petycja w ratuszu

Kilka tygodni temu zostało oddane do użytku nowe rondo u zbiegu ulic Kunegundy i Grodzkiej w Nowym Sączu. Choć od jego uruchomienia upłynęło niewiele czasu, to już pojawiła się propozycja, aby nosiło ono imię Carla Mengera.

Wielu sądeczan zapyta zapewne kim był Carl Menger? Carl Menger to wybitny ekonomista, twórca wciąż żywej i aktywnej Austriackiej Szkoły Ekonomii. Co łączy go z Nowym Sączem? Otóż właśnie w Nowym Sączu urodził się 23 lutego 1840 roku i tu spędził lata młodzieńcze, zanim wyjechał studiować ekonomię do Krakowa.

Na ręce przewodniczącej rady Miasta Nowego Sącza Iwony Mularczyk kilkuosobowa grupa inicjatywna, forsująca ten pomysł, złożyła w początkach tego miesiąca petycję, aby rondo u zbiegu ulic Grodzkiej i Kunegundy nosiło imię tego wybitnego ekonomisty.

Równolegle inicjatorzy zbierają podpisy pod petycją „Upamiętnijmy założyciela Austriackiej Szkoły Ekonomii w mieście jego narodzin” udostępnioną na popularnym portalu społecznościowym. Inicjatorzy wystąpili w imieniu, jak zaznaczają w skierowanej petycji, w imieniu polskich, jak również międzynarodowych środowisk, dla których nauka Carla Mengera stała się podstawą do zrozumienia pryncypiów ekonomii.

W grupie inicjatywnej znaleźli się: Krzysztof Rzońca, sądeczanin, student Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jeden z liderów Konfederacji w naszym regionie, Karol Kołat, Andrzej Skupień, rektor Wyższej Szkoły Biznesu – NLU dr Dariusz Woźniak i Mikołaj Pisarski, prezes Zarządu Fundacji Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa.

- Zależy nam by godnie upamiętnić tą ważną dla świata nauki postać. Carl Menger jest wciąż osobą niedocenioną, mimo że urodził się w naszym mieście. Jego nazwisko przewija się w „Roczniku Sądeckim”, znają je między innymi sądeccy historycy, ale większości sądeczan jest ono nieznane. Chcemy to zmienić, zachęcamy do podpisywania internetowej petycji - mówi Krzysztof Rzońca.

Zobacz też: Jak Sądecczyzną zarządzali czescy i austriaccy urzędnicy 

Warto wspomnieć, że w lutym przyszłego roku mija 100. rocznica śmierci Carla Mengera i 150-lecie wydania jego największego dzieła. W 1871 roku opublikował „Zasady Ekonomii”, których wydanie uznaje się za początek Austriackiej Szkoły Ekonomii. Carl Menger stworzył teorię wartości i ceny. Jako twórca teorii „marginalistycznej” dokonał jednego z największych odkryć w tej dziedzinie.

- Zależy nam by godnie upamiętnić tą ważną dla świata nauki postać. – dodaje Krzysztof Rzońca, z grupy inicjatywnej. - Chcemy to zmienić. Jest to postać, która nie budzi żadnych kontrowersji. Jest to człowiek nauki nie polityki.

Nasz rozmówca przyznaje, że tą inicjatywą zainteresowały się organizacje ekonomiczne z Polski, jak i organizacje międzynarodowe. Grupa inicjatywna jest otwarta na rozmowę, jeśli sądeczanie i radni będą chcieli poszerzyć swoją wiedzę o tej postaci.

*****

Carl Menger to wybitny ekonomista, twórca wciąż żywej i aktywnej szkoły austriackiej ekonomii. Urodził się w 23 lutego 1840 roku w Nowym Sączu. Tutaj też spędził lata młodzieńcze. Był synem adwokata. Dorosłe życie po ukończeniu studiów związał z Wiedniem. Jest on twórcą Austriackiej Szkoły Ekonomii.

Dzieła: „Teoria kapitału, zasady ekonomii” (1888) i „Pieniądz” (1892) dały mu trwałe miejsce w panteonie najznamienitszych ekonomistów w dziejach. Przyjaźnił się m.in. z arcyksięciem Rudolfem Habsburgiem. W 1880 roku stanął na czele zespołu, który przeprowadził reformę monetarną w cesarstwie. Jest pochowany na wiedeńskim cmentarzu centralnym.

[email protected], fot. IM, źródło: m.in. Nowa Encyklopedia Sądecka – J. Leśniak.







Dziękujemy za przesłanie błędu