Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 maja. Imieniny: Agnieszki, Magdaleny, Serwacego
10/02/2015 - 09:59

Nowy Sącz: Tablica pamiątkowa biskupa Fulmana

Wczoraj (9 lutego) w holu plebanii Parafii św. Małgorzaty Nowym Sączu odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą biskupowi Marianowi Fulmanowi w 70. jego rocznicę powrotu do diecezji lubelskiej. Aktu tego dokonali abp lubelski Stanisław Budzik i bp tarnowski Andrzej Jeż.
Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona pod przewodnictwem ks. arcybiskupa lubelskiego Stanisława Budzika i biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża z udziałem księży z archidiecezji lubelskiej, Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, księży z dekanatu Nowy Sącz-Centrum w związku z 70-tą rocznicą powrotu bpa lubelskiego Mariana Fulmana do macierazystej diecezji.

- Kościół nie zapomniał o tak ważnej postaci, jaką bez wątpienia był biskup Marian Fulman - powiedział metropolita lubelski Stanisław Budzik. - Jest traktowany jako bohater i męczennik.

Po nabożeństwie odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Aktu tego dokonali abp Stanisław Budzik i bp Andrzej Jeż z towarzyszeniem ks. dr Jerzego Jurkiewicza, proboszcz parafii św. Małgorzaty i prepozyta Kapituły Kolegiackiej.

- Na parafii św. Małgorzaty pomimo zakazu, bierzmował i wyświęcał księży. Jego niezłomna postawa jest godna naśladowania – podkreślił Andrzej Jeż, biskup tarnowski. - Złożył bowiem ofiarę za umiłowanie ojczyzny i kościoła.

Na uroczystości przybyła liczna grupa młodzieży i dorosłych z Lublina. Wykład dla nich wygłosił dr Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.


Pochodzący z diecezji włocławskiej bp Marian Fulman (ur. w 1866 roku) był wielkim patriotą, który za swoje umiłowanie Polski i działalność duszpastersko-patriotyczną, już przez władze carskie został skazany na wygnanie do Niżnego Nowogrodu (Rosja). Do kraju powrócił po amnestii ogłoszonej przez cara Mikołaj II. 1 grudnia 1918 roku rozpoczął kierowanie diecezją lubelską. Był współtwórcą i pierwszym wielkim kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zainicjował też budowę archikatedry w Częstochowie.

Jego pracę przerwał wybuch II wojny światowej. Gestapo wkroczyło do pałacu biskupiego w Lublinie, aresztując biskupów i kilku księży.

Ordynariusz diecezji lubelskiej w 1939 roku został aresztowany przez Niemców i uwięziony na zamku w Lublinie oraz skazany na karę śmierci. Wyrok śmierci zamieniono mu pobyt w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen (Niemcy). Z obozu koncentracyjnego został uwolniony prawdopodobnie na skutek interwencji dyplomatycznej na bardzo wysokim szczeblu, ale nieznane są szczegóły tego wydarzenia.

W 1940 roku został z niego zwolniony, ale nie mógł wrócić do swojej diecezji. Znalazł schronienie w Nowym Sączu i tutaj został internowany. Zamieszkał na plebanii parafii św. Małgorzaty. Mieszkał w niej od 25.02.1940 roku do 9.02.1945 roku. Stąd niejawnie kierował diecezją lubelską. Miał zakaz publicznego odprawiania nabożeństw. Tutaj 17 listopada 1943 roku obchodził srebrny jubileusz otrzymania sakry biskupiej. Potajemnie na plebanii wyświęcił 37 księży. Jednym z nich był ks. Józef Bieńkowski, który otrzymał święcenia kapłańskie w 1944 roku.
Bp Fulman zmarł 18 grudnia 1945 roku i został pochowany w podziemiach katedry lubelskiej.

(Rob)
Fot. Rob

Źródło: własne, www.kul.pl
 






Dziękujemy za przesłanie błędu