Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
16/11/2021 - 20:25

Nowy Sącz spowijała mgła wymieszana ze smogiem. Trudno było oddychać

Tych, którzy musieli usiąść tej nocy za kółkiem, czekały ciężkie godziny jazdy. Sądecczyznę spowiła gęsta mgła jak z horroru. Na drogach było niebezpiecznie. A miasto dusiło się w smogowej mgle.

Czytaj też Czeka nas astronomiczny fenomen. Zaćmienie księżyca jakiego jeszcze nie było 

Już od godziny osiemnastej  Nowy Sącz utonął w gęstej  mgle. Trzeba uważać  na drogach  – ostrzegają synoptycy z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.  -  Widoczność jest  ograniczona od pięćdziesięciu do dwustu metrów. Mgła nad regionem utrzyma się do środy do godziny ósmej rano.

Jak powstaje mgła? Mgła pojawia się, gdy para wodna lub woda w postaci gazowej się skrapla. Cząsteczki pary wodnej łączą się wtedy, tworząc maleńkie kropelki ciekłej wody zawieszone w powietrzu. Mgła powstaje, gdy jest naprawdę bardzo wilgotno. Są różne rodzaje mgieł; oto kilka z nich:

Mgła radiacyjna. Ten rodzaj mgły tworzy się w nocy pod czystym niebem przy spokojnych wiatrach, gdy ciepło pochłanięte przez powierzchnię Ziemi w ciągu dnia jest wypromieniowywane w przestrzeń. W miarę ochładzania się gruntu, pod warunkiem, że nisko w powietrzu znajduje się wystarczająco głęboka warstwa wilgotnego powietrza, wilgotność osiągnie 100 proc. i utworzy się mgła. Mgła radiacyjna sięga wysoko i zwykle pozostaje nieruchoma. Ten rodzaj mgły może czasami zmniejszyć widoczność prawie do zera i sprawić, że jazda jest bardzo niebezpieczna.

Mgła dolinowa to rodzaj mgły radiacyjnej. Kiedy powietrze wzdłuż grzbietów i górnych zboczy gór zaczyna się ochładzać po zachodzie słońca, powietrze staje się gęste i ciężkie i zaczyna spływać w dół dolin poniżej. Gdy powietrze na dnie doliny nadal się ochładza z powodu chłodzenia radiacyjnego, staje się nasycone i tworzy się mgła. Mgła w dolinie może być czasami bardzo gęsta. Ten rodzaj mgły ma tendencję do bardzo szybkiego rozpraszania się po wschodzie słońca.

Mgła adwekcyjna często wygląda jak mgła radiacyjna i jest również wynikiem kondensacji. Jednak kondensacja w tym przypadku jest spowodowana nie obniżeniem temperatury powierzchni, ale raczej poziomym ruchem ciepłego, wilgotnego powietrza po zimnej powierzchni, na przykład ciepłego, wilgotnego powietrza przepływającego przez śnieg. Mgłę adwekcyjną można czasem odróżnić od mgły radiacyjnej dzięki poziomemu ruchowi po ziemi.

Mgła parowa tworzy się, gdy zimne powietrze porusza się nad ciepłą wodą. Kiedy chłodne powietrze miesza się z ciepłym, wilgotnym powietrzem nad wodą, wilgotne powietrze ochładza się, aż jego wilgotność osiągnie 100 proc. i tworzy się mgła. Ten rodzaj mgły przybiera postać smug dymu unoszących się nad powierzchnią wody.

Mgła czołowa. Ten rodzaj mgły tworzy się, gdy ciepłe krople deszczu odparowują, tworząc chłodniejszą, bardziej suchą warstwę powietrza przy ziemi. Gdy wystarczająca ilość deszczu wyparuje w warstwę chłodnego powietrza,, wilgotność powietrza sięga 100 proc. i tworzy się mgła.  ([email protected]) fot.JM







Dziękujemy za przesłanie błędu