Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
18/11/2021 - 00:00

Zaćmienie Księżyca, jakiego jeszcze nie było. Dziś astronomiczny fenomen

Kiedy będzie zaćmienie Księżyca? Niesamowite widowisko czeka już niebawem wszystkich fanów astronomii. Będziemy mieli okazję obserwować zaćmienie Księżyca niezwyczajne, bo najdłuższe od kilkuset lat. Kiedy czeka nas ten księżycowy spektakl na niebie?
  • Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi i piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym.
  • Obecność Księżyca pomaga ustabilizować chybotanie naszej planety i złagodzić nasz klimat.
  • Odległość Księżyca od Ziemi wynosi około 385 000 km.
  • Księżyc ma bardzo cienką atmosferę zwaną egzosferą.
  • Powierzchnia Księżyca jest pokryta kraterami i podziurawiona przez uderzenia komet i asteroid.
  • Księżyc jest jedynym pozaziemskim ciałem niebieskim, na którym człowiek postawił stopę
  • ​Księżyc Ziemi jest piątym co do wielkości z ponad 200 księżyców krążących wokół planet w naszym Układzie Słonecznym.

Takiego zaćmienia Księżyca jeszcze w tym stuleciu nie było. Wedle wyliczeń NASA potrwa dokładnie aż 3 godziny, 28 minut i 23 sekundy.  Szykuje się najdłuższe jak dotąd zaćmienie w dwudziestym pierwszym wieku i najdłuższe częściowe zaćmienie Księżyca w ciągu 580 lat.

Jak dochodzi do zaćmienia Księżyca? Dlaczego go nie widać? Podczas zaćmienia Księżyca Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem, blokując światło słoneczne padające na Księżyc. Istnieją dwa rodzaje zaćmień Księżyca:

1. Całkowite zaćmienie Księżyca występuje, gdy Księżyc i Słońce znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi.
2. Częściowe zaćmienie Księżyca ma miejsce, gdy tylko część cienia Ziemi pokrywa Księżyc.

Podczas niektórych etapów zaćmienia Księżyca Księżyc może wydawać się czerwonawy. Dzieje się tak, ponieważ jedyne pozostałe światło słoneczne docierające do Księżyca w tym punkcie pochodzi z okolic Ziemi, widzianych z powierzchni Księżyca. Stamtąd obserwator podczas zaćmienia widziałby jednocześnie wszystkie wschody i zachody słońca na Ziemi!

Czytaj też Jego ostatnia wizja się spełniła. Potworna przepowiednia Jackowskiego  

Ten astronomiczny fenomen będzie można podziwiać właśnie dziś, 19 listopada. Nasza planeta zasłoni 97 procent księżycowej tarczy. Nie wszyscy jednak księżycowy spektakl obejrzą. W Polsce około 6.59. zobaczą go tylko nieliczni. Szczęśliwcami są mieszkańcy zachodniej i centralnej Polski.  Najlepszą miejscówka jest w Ameryka Północna, gdzie będzie można oglądać zaćmienie Księżyca w całej okazałości.

To cię też zainteresuje Niesamowity film! Rysia rodzina w pobliżu górskich szlaków Beskidu Sądeckiego  

Zaćmienie Księżyca występuje, gdy Księżyc przechodzi przez cień Ziemi, podobnie jak zaćmienie Słońca, gdy część Ziemi przechodzi przez cień Księżyca. Dlaczego więc zaćmienia nie zdarzają się dwa razy w miesiącu? Jak wyjaśnia serwis amerykańskiej agencji kosmicznej, powodem jest to, że orbita Księżyca wokół Ziemi jest nachylona w stosunku do orbity Ziemi wokół Słońca.

Przez cały rok nachylenie orbity Księżyca pozostaje stałe w stosunku do gwiazd, co oznacza, że ​​zmienia się w stosunku do Słońca. Mniej więcej dwa razy w roku umieszcza to Księżyc we właściwej pozycji, aby przejść przez cień Ziemi, powodując zaćmienie Księżyca.

Gdy Księżyc przechodzi w centralną część cienia Ziemi, zwaną umbrą, dramatycznie ciemnieje. Gdy Księżyc znajdzie się całkowicie w umbrze, Księżyc wydaje się słabo czerwony z powodu światła słonecznego rozproszonego w ziemskiej atmosferze. W rzeczywistości, gdybyś obserwował zaćmienie z powierzchni Księżyca, zobaczyłbyś Słońce zachodzące za całą Ziemią.

Jak informuje NASA, kolejne zaćmienie srebrnego globu, tym razem całkowite, przyjdzie nam obserwować w połowie maja przyszłego roku. Będzie widoczne w obu Amerykach, Europie i Afryce.

 Dla tych, którzy wierzą w astrologię, zaćmienia to coś więcej niż samo zjawisko, które można zaobserwować na niebie – pisze serwis elle.pl. - Energie tych faz koncentrują się wokół sztuki odpuszczania. Księżyc w pełni rozjaśnia sytuacje spowite cieniem. Zaćmienie z kolei jest niczym objawienie, zmieniające bieg wydarzeń w karierze, miłości, rodzinie czy nawet sprawach duchowych... (jagienka. [email protected]) film NASA, fot. MŚ







Dziękujemy za przesłanie błędu