Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 lipca. Imieniny: Jakuba, Krzysztofa, Walentyny
21/04/2020 - 18:55

Nowy Sącz: nareszcie! Wydawanie kart nowosądeczanina rusza jutro

Jutro, po kilkutygodniowej przerwie, zaczną działać od nowa trzy Punkty Obsługi Klienta MPK w Nowym Sączu i zostanie wznowione wydawanie karty nowosądeczanina. Aby uniknąć tłoku, co ma związek z pandemią koronawirusa, mieszkańcy miasta będą powiadamiani telefonicznie, czy SMS-owo, bądź będzie do nich wysłany e-mail o możliwości odbioru i karty i zapraszani do wybranego punktu na określoną godzinę. Obecnie do odebrania jest piętnaście tysięcy wydrukowanych kart.

Przypomnijmy, że z powodu pandemii koronawirusa Punkty Obsługi Klienta MPK były od marca nieczynne ze względów bezpieczeństwa.

Nie można było odebrać karty nowosądeczanina, ani też dokonać zakupu biletu miesięcznego, z których korzysta chociażby wielu mieszkańców podsądeckich miejscowości.

Czytaj także: Co z kartą nowosądeczanina? Magistrat robi konferencję prasową bez prasy

Teraz, po kilku tygodniach, gdy rząd zdecydował się nieco złagodzić niektóre obostrzenia, władze miasta postanowiły ponownie uruchomić trzy Punkty Obsługi Klienta MPK działające w rynku, w nowej siedzibie dworca autobusowego MPK oraz w siedzibie spółki MPK przy ul. Wyspiańskiego.

To do nich będą zapraszani mieszkańcy, którzy starali się o kartę nowosądeczanina i, którzy od kilku tygodni nie mogli jej odebrać.

Jak to będzie funkcjonowało?

Aby uniknąć sytuacji, że sądeczanie zaczną masowo zgłaszać się w punktach MPK (nadal obowiązują różnego rodzaju obostrzenia związane z pandemią) to mieszkańcy będą zapraszani na wyznaczoną godzinę.

- Pracownicy MPK będą kontaktowali się telefonicznie, będą wysyłali SMS-y lub drogą elektroniczną z mieszkańcem i zapraszali go do punktu o określonej godzinie – mówi Jacek Żelasko, koordynator projektu karta nowosądeczanina. – Wizyty będą odbywały się w odstępach dziesięciominutowych. Chcemy zminimalizować ryzyko tworzenia się zbiorowisk ludzkich.

Oczywiście w uruchamianych punktach będą zachowane wszelkie standardy bezpieczeństwa.

- Zatem od jutra pierwsze osoby będą miały wydawane karty – dodaje Żelasko. – Ale również będziemy chcieli wprowadzić pilotażowo możliwość odbioru kart przez zakłady pracy.

Na czym to będzie polegało?

Otóż do Punktu Obsługi Klienta MPK będzie zgłaszał się przedstawiciel danego zakładu pracy czy firmy i jako pełnomocnik odbierze karty pracowników, którzy o nią się zwracali. Oczywiście taka osoba będzie musiała posiadać upoważnienia wystosowane przez osoby, dla których będzie odbierał karty. Taki przedstawiciel będzie mógł także pobrać karty bliskim pracownika (w przypadku, gdy został złożony wniosek rodzinny).

O kolejności zapraszania mieszkańców do punktu decyduje data weryfikacji karty.

Prezes spółki MPK Jerzy Leszczyński zakłada, że codziennie będzie wydawanych kilkaset kart.

Obecnie wydrukowanych jest, jak mówi koordynator programu 24 tysiące kart. Do tej pory zostało wydanych 10 tysięcy kart.

Teraz drukowane są karty mieszkańców, którzy złożyli wnioski drogą elektroniczną pod koniec marca i początek kwietnia. Do realizacji jest kilkaset wniosków.

Jacek Żelasko przyznaje, że sądeczanie nadal składają wnioski o wydanie karty, ale nie spływają one już tak lawinowo, jak w pierwszym okresie, kiedy program ruszył.

Od jutra w trzech punktach MPK można będzie kupić również bilety okresowe (miesięczne). Takie osoby mają być obsługiwane poza kolejnością.

- W punktach, w których będzie to możliwe dla osób kupujących bilety okresowe będzie oddzielne okienko – precyzuje Żelasko.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu