Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 8 marca. Imieniny: Beaty, Juliana, Wincentego
02/04/2019 - 18:15

Nowy Sącz: Ludzie z autyzmem są wśród nas. Ratusz podświetlony na niebiesko

Drugi kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości o Autyzmie. Dzisiaj, po zapadnięciu zmroku można będzie zobaczyć sądecki ratusz podświetlony na kolor niebieski. Barwa ta jest symbolem tego dnia.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest od 2007 roku. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Autyzm jest jednym z najbardziej tajemniczych zaburzeń rozwojowych. Mimo lat badań, nie udało się dotąd znaleźć jego jednoznacznej przyczyny.

Ustanowienie tego dnia miało na celu podnoszenie wiedzy na temat autyzmu. Chodzi przede wszystkim o to, aby społeczeństwo dostrzegało ludzi dotkniętych autyzmem, tolerowało i pomagało im w codziennym funkcjonowaniu. Osoby dotknięte tym zaburzeniem, mimo swojej odmienności i innego postrzegania świata, są jednymi z nas. Tymczasem wiedza na temat problemów z jakimi borykają się te osoby oraz ich rodziny, jest ciągle zbyt mała.

Dzisiaj osoby cierpiące na autyzm odwiedziły władze miasta w sądeckim ratuszu. Byli to uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej MADA oraz dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 4 w Nowym Sączu i ich opiekunowie.

- Wychodząc dziś do ludzi chcemy im powiedzieć: hello, jesteśmy razem z wami. Jesteśmy tacy, jacy jesteśmy. Jesteśmy radośni uśmiechnięci. Chcemy, żeby ludziom autyzm kojarzył się z czymś miłym i bezpiecznym - podkreśla Jadwiga Hebda, oligofrenopedagog z Miejskiego Przedszkola nr 4. 

Ponad trzydziestoosobowa grupa odwiedziła również Centrum Informacji Turystycznej oraz siedzibę Muzeum Okręgowego.

Opr. IM, źródło i fot. UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu

Marcowy miesięcznik Sądeczanin 2021