Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 lipca. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
12/04/2019 - 15:00

Nowy Sącz: jaka zbiórka, taki porządek? Barbackiego tonie w śmieciach

17 kwietnia ma się zakończyć tegoroczna wiosenna zbiórka odpadów wielkogabarytowych w Nowym Sączu. Według harmonogramu akcja na osiedlu Wólki miała zostać przeprowadzona 9 kwietnia. Dziś, już trzy dni po tym terminie, przy ulicy Barbackiego nadal można podziwiać widoczną na zdjęciach hałdę śmieci.

Wszystkie odpady leżą na ziemi i tym razem - zamiast pod płotem granicznym ogródków działkowych - na pasie zieleni zaraz obok jezdni. Na wspomnianym ogrodzeniu wisi dzielnie tabliczka z napisem „wysypywanie śmieci zabronione”. Czy intencją jej właścicieli było, by odpady znalazły się ledwie metr, dwa dalej od miejsca, gdzie wisi? Nie nam oceniać.

Śmieci leżą bezpośrednio na trawie i widać, że już się ktoś majestatyczną górą zainteresował i rozwleka je na coraz większej przestrzeni. Jest tu pościel, jakiś złom, ponad dwadzieścia opon i sporo innych rzeczy, które śmiało można było zutylizować inaczej.

Zobacz też: Przerażające. Opakowania po chemikaliach zalegają nad Dunajcem!

- Celem akcji jest ułatwienie mieszkańcom pozbycia się, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, wielkogabarytowych przedmiotów, które nie mieszczą się do pojemników na odpady – informował ogłaszając tegoroczną zbiórkę Urząd Miasta w Nowym Sączu. Przy każdej okazji przedstawiciele magistratu przypominają, że chodzi o np. sprzęt RTV, AGD czy meble. Dodatkowo zawsze ponawiana jest prośba, by odpady były wystawiane przed posesje.

Z jakich posesji mogą pochodzić śmieci na zdjęciach? Trudno określić. Czy podobne obrazki – a te ze zdjęć podziwiać można już od poniedziałku 8 kwietnia - przynoszą naszemu miastu i jego gospodarzom chlubę? To pytanie potraktujcie jako retoryczne. Czy widoczny na zdjęciach bałagan nie został sprzątnięty z racji tego, że hałda jest w takim, a nie innym miejscu? Nie wiemy. Wiemy tyle, że podobne powstają tu systematycznie a przyjezdnych nie interesują żadne okoliczności formalne związane ze sprzątaniem miasta. Przyjezdni po prostu patrzą na to, co widzą i wyciągają własne wnioski.

Od naszych Czytelników napływają jednocześnie sygnały, że na części osiedli zbiórka wielkogabarytowa prowadzona była nawet z dwudniowym opóźnieniem. Czekamy na Wasze komentarze. Jeśli i na Waszym osiedlu dochodzi do podobnych sytuacji – piszcie na adres [email protected]

ES [email protected] Fot.: ES

"Wystawka" przy ul. Barbackiego w Nowym Sączu
Fot.: ES


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)