Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/10/2013 - 10:59

Nie ma emerytów, są stypendyści ZUS, czyli inauguracja roku w SUTW

„Gaude Mater Polonia” oraz „Gaudeamus Igitur” w wykonaniu chóru Scherzo zainaugurowano wczoraj (10 października) dziesiąty rok działalności Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na zajęcia w roku akademickim 2013/2014 uczęszczać będzie czterystu słuchaczy.
Uroczyste ślubowanie słuchacze Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku złożyli w sali Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, po czym zebranych przywitała prezes Wiesława Borczyk.
- W nowym roku akademickim będziemy obchodzić 10-lecie powstania Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Sączu. Głównym celem naszego działania było i pozostaje nadal umożliwienie rozwoju aktywności intelektualnej i społecznej osobom starszym, pomoc w utrzymaniu aktywności fizycznej i kształtowania zdrowego stylu życia na emeryturze, a także tworzenie warunków do integracji seniorów oraz współpracy z młodym pokoleniem – mówiła prezes SUTW. - Realizujemy niezwykle bogatą i urozmaiconą ofertę programową, która jest dostosowana do potrzeb i zainteresowań słuchaczy. W ciągu minionych dziesięciu lat była ona poszerzana i obejmuje coraz więcej godzin wykładów i zajęć dodatkowych, a także spotkań i wyjazdów edukacyjnych oraz turystycznych – dodała.
Bożena Jawor, wiceprezydent Nowego Sącza, przypomniała słowa Jana Kochanowskiego: „Nigdy takiej obfitości, by rozum był przy młodości” i stwierdziła, że obfitość doświadczenia życiowego jest najwspanialszą rzeczą. Jednocześnie pogratulowała seniorom decyzji dotyczącej poszerzania wiedzy.
- Kiedy zmieniamy siebie poprzez zdobywanie wiedzy, zmieniamy swoje otoczenie, ludzi i mamy na nich wpływ. Życzę tego dobrego wpływu i realizowania dalej tej wspaniałej pasji i zaangażowania – powiedziała wiceprezydent.
Na inauguracji obecni byli także radni wojewódzcy – Marta Mordarska (jednocześnie pełnomocnik prezydenta ds. Społecznych) oraz Andrzej Bulzak.
Studenci SUTW wysłuchali wykładu inauguracyjnego „Literackie dziedzictwo Małopolski”, który wygłosił prof. dr hab. Franciszek Ziejka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Nie ma emerytów, są stypendyści ZUS-u – żartował profesor, czym podpił serca słuchaczom sądeckiego uniwersytetu.
Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2004 r. z inicjatywy Wiesławy Borczyk i wzorem tego, działającego przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na pierwsze zajęcia zapisało się ponad 400 słuchaczy, a przez kolejne dziesięć lat liczba studentów utrzymuje się na tym poziomie.
W tym roku seniorzy mogą uczęszczać na zajęcia pogrupowane w cztery sekcje. Kulturoznawcza obejmuje zagadnienia związane z różnorodnymi formami działań twórczych w dziedziny literatury, historii sztuki, muzyki, filmu, teatru itp.
- Planujemy udział w imprezach kulturalnych w Nowym Sączu oraz wyjazdy do muzeów i galerii, teatru, filharmonii, opery oraz spotkania z ciekawymi i znanymi ludźmi świata kultury, po ustaleniu z samorządem sekcji – wylicza Borczyk.
Zagadnienia dotyczącego zdrowego stylu życia, profilaktyki chorób cywilizacyjnych, znaczenia ruchu i rekreacji dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej, nowoczesnych metod diagnozowania chorób, problematyki geriatrycznej, a także tematykę związaną z prawami pacjenta jako najważniejszego podmiotu w systemie ochrony zdrowia, a w szczególności w relacji lekarz – pacjent porusza sekcja medyczna i profilaktyki ruchu. Seniorzy, którzy zapisali się na zajęcia w jej ramach będą brać udział w wyjazdach edukacyjnych do ośrodków leczniczo-rehabilitacyjnych oraz spotkaniach z lekarzami, rehabilitantami i innymi specjalistami.
Sekcja geograficzno-przyrodnicza, jak sama nazwa wskazuje będzie zajmować się warunkami geograficzno –przyrodniczymi ale także etnograficznymi Małopolski, a szczególnie Sądecczyzny i Podhala. Pogłębianiu wiedzy mają służyć wyjazdy edukacyjne do ciekawych miejsc i spotkania ze znanymi ludźmi.
Zagadnienia związane z psychologią osobom w wieku 50+ przybliżone zostaną na zajęciach w ramach sekcji psychologicznej.
- Ta sekcja pomoże w przystosowaniu się osób starszych w sytuacji przejścia na emeryturę. Planujemy organizowanie warsztatów psychologicznych na temat lepszej komunikacji interpersonalnej i rozwoju osobistego, umiejętności radzenia sobie ze stresem itp. Takie zajęcia są niezwykle ważne dla seniorów, bo uświadamiają im, że życie na emeryturze też jest piękne – podkreśla prezes SUTW.

(ALF)
Źródło: własne UM Nowego Sącza
Fot. UM Nowego Sącza
 






Dziękujemy za przesłanie błędu