Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
25/11/2017 - 06:50

To nie fatamorgana, to kule, dzięki którym poznasz życie płazów!

Jeśli uda się pozyskać unijną dotację po Miejskiej Górze w Starym, Sączu będzie można nie tylko spacerować w chmurach, ale również dzięki magicznym kroplom rosy poznać od podszewki tajemnicze życie tamtejszych płazów. Czy wizualizacje projektu odpowiadają rzeczywistym planom?

- Tak, to będzie wyglądało tak jak na wizualizacjach. Po wejściu do takiej kuli przy wykorzystywaniu nowoczesnych, specjalistycznych urządzeń będzie można podglądać życie płazów – wyjaśnia Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, który zaznacza  również, że kule będą takiej, wielkości, że zmieszczą się w nich śmiało całe rodziny z dziećmi.

Zobacz też: Stary Sącz: O ścieżce wśród drzew w Teleexpressie

- Bardzo istotną kwestią jest kształtowanie formy architektonicznej, aby osiągnąć podstawowe zamierzone cele, tzn. nieinwazyjność (organiczność) obiektu i jednocześnie jego atrakcyjność. Projektowane struktury posiadać będą formę kul o średnicy od 250 cm do 300 cm o przeźroczystej (lub częściowo przeźroczystej / litej ale perforowanej) powłoce z tworzywa sztucznego. Jest to niedaleką interpretacją wszechobecnej w przyrodzie wody w postaci rosy, kropel – jej fundamentalnego znaczenia dla procesu rozwoju płazów, dla życia w ogóle, jak również odzwierciedleniem formy (idealnej) jaja / embrionu będącego początkiem życia – płaza i życia w ogóle - czytamy w formalnym, oficjalnym w opisie projektu.

Co ciekawe płazy, te najcenniejsze na Sądecczyźnie, prezentowane będą w dwojaki sposób: w sposób stricte naukowy, jak na lekcjach biologii i w sposób bardziej magiczny. W tej narracji płazy będą bohaterami niesamowitych i legend. Tym samym niezależnie od wieku każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie. A kule jednocześnie mogą okazać się idealnym miejscem do przeprowadzenia naprawdę ciekawych lekcji.

ES [email protected] Fot.: UM w SSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)