Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
17/02/2018 - 12:55

Na jakie imiona dla dzieci był boom w ubiegłym roku?

Julia, Lena i Zuzanna – to najpopularniejsze imiona nadawane w Nowym Sączu dziewczynkom, które przyszły na świat w 2017 roku. Jakub, Szymon oraz Mikołaj – to niekwestionowana pierwsza trójka najpopularniejszych imion wybieranych w minionym roku dla chłopców.

Nowy Sącz nie odbiega pod tym względem od innych miast w Polsce. Najczęściej wybierane sądeckie imiona dla dzieci plasują się też w czołówce najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w innych częściach kraju.

Wśród dzieci zarejestrowanych w ubiegłym roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Nowym Sączu aż 110 dziewczynek otrzymało imię Julia, a najpopularniejszym imieniem, jakie  nadawano chłopcom był Jakub (99).

W 2017 roku w sądeckim USC sporządzonych zostało 3847 aktów urodzenia dla 3626 dzieci, które przyszły na świat w naszym mieście oraz 221 dzieci, które urodziły się za granicą (chodzi tutaj o tzw. transkrypcję  zagranicznych aktów urodzenia).

Jeszcze całkiem niedawno część rodziców przy wyborze imienia dla malucha kierowała się modą?  Wystarczyło, że rekordy popularności biło imię dziewczyny z hitowej piosenki, czy imię głównej bohaterki, albo bohatera z popularnego serialu, który można było oglądać w telewizji, a to błyskawicznie przekładało się na wybór imienia dla malucha.

- Także i teraz są rodzice ulegający takiej sezonowej modzie – mówi Małgorzata Antkiewicz – Wójs, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Nowym Sączu. – Większość rodziców, co można zaobserwować, wybiera jednak dla swoich dzieci imiona tradycyjne. Do takich imion, które są na nowo „odkrywane” należy na przykład Zofia. W minionym roku nadano je 63 dziewczynkom, albo Hanna, czy równie piękne - Anna. W przypadku chłopców wracamy do imienia: Franciszek, Jan, Adam.

Coraz większą popularnością wśród imion nadawanych dzieciom cieszą się te staropolskie. Dla chłopca na przykład: Żelisław, Krzesimir, Dionizy, Mieszko, czy Antoni. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Nowym Sączu zarejestrowano w ubiegłym roku po jednym takim imieniu.  W przypadku imion staropolskich dla dziewczynek wraca się do Franciszki (w ubiegłym roku to imię otrzymały dwie dziewczynki zarejestrowane w USC), a także do Antoniny.

- Pojawiły się też oryginalne imiona dla dziewczynek, jak chociażby: Gloria, Bianka, Sefora, Jasmina, Hiacynta, Mia, Alia, Santina, Luisa, Nadita, Alia, Cyntia a dla chłopców imię: Damir, Emanuel, Frank, Santino. Imiona brzmiące nieco egzotycznie wynikają zazwyczaj z transkrybowanych aktów zagranicznych i są wiernie przepisywane do rejestru stanu cywilnego w Polsce – dodaje szefowa USC w Nowym Sączu.

Szefowa sądeckiego USC nie ukrywa, że spotkała się z sytuacją, że rodzice dziecka wymyślili zupełnie nowe imię.

- Jeśli taki neologizm może być traktowany jako imię, jeżeli wskazuje na płeć dziecka i nie jest ośmieszający dla dziecka, to wtedy nie ma większych przeciwwskazań, aby nadać takie imię. – stwierdza nasza rozmówczyni.

Zdarzały się również i takie sytuacje, że rodzice chcieli dziecku nadać bardzo kontrowersyjne imię, ale, na szczęście po rozmowach z pracownikami sądeckiego USC odstępowali od takiego wyboru i decydowali się na inne imię dla swojej pociechy.

- Godne podkreślenia jest to, że sądeczanie wykazują się bardzo dużą roztropnością przy wyborze imion dla swoich dzieci. Są raczej konserwatywni. Starają się, by ich pociechy nosiły imiona ładne – dodaje kierownik USC w Nowym Sączu.

Czasami jednak, zdarza się też, na szczęście niezbyt często, że imię, które zostało nadane dziecku zostało wybrane niezbyt trafnie. Małgorzata Antkiewicz - Wójs potwierdza, że takie przypadki miały już w Nowym Sączu miejsce, ale zdarzały się one sporadycznie.

- Bywa, że wybór imienia dla dziecka nie został do końca przemyślany. Bywa, że został dokonany w euforii, w emocjach – dodaje kierownik USC w Nowym Sączu. – Czasami wybór imienia jest po prostu pomyłką.

Co wtedy? Nie ma sytuacji bez wyjścia. Ustawa to jasno precyzuje. W terminie do sześciu miesięcy od daty zarejestrowania dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, rodzice mogą przyjść do urzędu i złożyć oświadczenie o zmianie imienia, albo imion dla dziecka.

- Nie pytamy o powody zmiany – stwierdza kierowniczka USC. - Ważne jest natomiast, aby dopełnić tych formalności w terminie do pół roku.

Jeśli ten termin zostanie przekroczony, to sprawa już się komplikuje. Wtedy zmiana imienia, albo imion następuje w oparciu o przepisy ustawy o zmianie imion i nazwisk. Trzeba wówczas wykazać powody, dlaczego taka zmiana ma nastąpić. Jest to już dłuższy proces.

Najpopularniejsze imiona dzieci w Nowym Sączu w minionym roku:

Dziewczynki: Julia (nadano 110 dziewczynkom), Lena (90), Zuzanna (85), Emilia (67), Zofia (63), Maja (58), Aleksandra (53), Hanna (52), Oliwia (50), Wiktoria (50).

Chłopcy: Jakub (99), Szymon (82), Mikołaj (72), Antoni (70), Filip (66), Jan (62), Franciszek (59), Kacper (53), Adam (51), Nikodem (48).

[email protected], Fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)