Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
09/03/2021 - 21:30

Muszyna: zrewitalizowane centrum będzie miejscem wydarzeń kulturalnych

W Muszynie trwa końcowy etap prac przy rewitalizacji rynku i rekonstrukcji piwnic, znajdujących się pod dawnym ratuszem. Centrum miasta stanie się miejscem wydarzeń kulturalnych, zaś miejscowi artyści będą mogli wystawiać swoje prace na schodach wokół budynku ratusza.

Muszyna realizuje dużą inwestycję, a mianowicie rewitalizację centrum miasta wraz z przyległymi ulicami oraz budową quasi ratusza. Prace zakończą się do czerwca 2021 roku. 

- Nie przyspieszamy, chcemy zrobić wszystko solidnie i dokładnie zgodnie z wymogami, z efektem przeznaczonym dla mieszkańców i turystów. Rewitalizacja rynku jest bardzo rozległa, gotowa jest sieć wodociągowa, kanalizacyjna i gazownicza, zrealizowane nowe oświetlenie - mówi burmistrz Jan Golba, 

- Zrekonstruowane zostały piwnice, w budynku quasi ratusza. Zostaną one odpowiednio wyposażone. Będziemy tam prezentowali to, co było na obszarze Muszyny, gdy funkcjonowało państwo muszyńskie w przeszłości, czyli jak i w czym składowano towary, jakie były narzędzia, beczki, butle czy jak wytwarzano wino. Druga piwnica pokaże, jak wyglądała sala tortur.

W całości będzie odtworzone więzienie, które zostanie udostępnione zarówno z płyty rynku, jak i quasi ratusza. W środku obiektu znajdzie się też informacja turystyczna, kawiarnia oraz pijalnia wód mineralnych. Na piętrze będzie sala wystawowa i sala ślubów, tutaj też odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. 

- Chcemy, aby ratusz był miejscem dla mieszkańców i turystów oraz kultury. Także na rynku, gdzie miejscowi artyści będą mogli wystawiać swoje prace, na schodach wokół budynku ratusza. -dodaje burmistrz Jan Golba

- Zależy nam, aby wokół rynku pojawiły się różnego rodzaju usługi, czy to gastronomiczne, sklepy z pamiątkami czy ekskluzywne butiki. Całość uzyska efekt, gdy wszystko zostanie ukończone. Muszą się jeszcze roślinki i drzewa się zazielenić, zakwitnąć kwiaty.

Nie brakuje jednak krytycznych komentarzy, zwłaszcza na Facebooku:

Rynek ma żyć, ma pełnić funkcje handlowe, usługowe, kulturalne i turystyczne. Pojawią się ogródki kawiarniane, spełniające określone wymogi. Będą też ukwiecenia, podświetlenia, będzie fontanna, która przyciągnie turystów.

Również na Zapopradziu co chwilę przybywała jakaś nowa atrakcja. Ostatnio, w okolicy stawu powstał obiekt gastronomiczny, gdzie będzie można zjeść ciastko i wypić kawę. (MK) fot. aut., burmistrz Jan GolbaDziękujemy za przesłanie błędu