Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 marca. Imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda
27/10/2022 - 20:00

Muszyna wchodzi do programu dystrybucji węgla dla mieszkańców

Władze samorządowe Muszyny podjęły decyzję o przystąpieniu do programu dystrybucji węgla dla mieszkańców gminy. Jego sprzedaż będzie realizowana na podstawie przepisów przygotowanej w Sejmie ustawy.

Rząd chce, aby samorządy kupowały węgiel po 1500 zł i sprzedawały go mieszkańcom, ale nie drożej niż po 2 tys. zł.  Ustawą w tej sprawie zajmuje się parlament. 

-W związku z sytuacją, jaka zaistniała na rynku opału, podjąłem decyzję o przystąpieniu do programu dystrybucji węgla dla mieszkańców gminy. Sprzedaż węgla będzie realizowana na podstawie przepisów przygotowanej w Sejmie ustawy.

 - wyjaśnia burmistrz Jan Golba

- Obecnie nie ma jeszcze do naszej dyspozycji węgla, który moglibyśmy sprowadzić do Muszyny.  Na razie prowadzone są intensywne rozmowy z Polską Grupą Górniczą, przy udziale przedstawicieli strony rządowej, mające na celu ustalenie terminu i warunków odbioru węgla, którego sprzedaż zostanie uruchomiona niezwłocznie po jego sprowadzeniu na składy węgla.

Ustawa przewiduje, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę, ale cena nie uwzględnia kosztów transportu.

Następnie gmina będzie sprzedawać opał mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Spółkami, które mogą sprzedawać węgiel samorządom po cenach preferencyjnych, są PGE Paliwa i Węglokoks.

Ustawa, dotycząca dystrybucji węgla przez gminy nadal nie weszła w życie. Senat zgłosił liczne poprawki, w tym dotyczącą miejsca składowania, które nie mogłoby być oddalone od gminy o więcej niż 100 km. 

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły zakupić osoby, które złożyły deklarację w CEEB, są uprawnione do otrzymania dodatku węglowego, złożą wniosek/ deklarację zapotrzebowania na ten rodzaj opału, nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022–2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę, w ilości, co najmniej takiej jak będzie określona w przepisach przygotowanej w sejmie ustawy.

Wnioski/deklaracje będą dostępne na stronie Ośrodka Pomocy Społecznej w Muszynie, w późniejszym terminie. Szczegółowe informacje dotyczące sprzedaży węgla będziemy podawać na bieżąco na stronie internetowej (Urzędu i OPS-u) oraz na Facebooku.Dziękujemy za przesłanie błędu