Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
01/05/2021 - 17:15

Melsztyn! Wreszcie można zwiedzić ten zamek! Co za widoki na majówkę!

Mamy świetną informację na majówkę – otwarto dla turystów restaurowany i odbudowywany etapami zamek w Melsztynie! Zamek to jedno, ale tych widoków, jakie serwuje teren wokół nie da się opisać! Zresztą zobaczcie sami.

Melsztyn! Wreszcie można zwiedzić ten zamek! Co za widoki na majówkę!

Jeszcze nie tak dawno miejsce to, zamek Melszytn w gminie Zakliczyn było na głucho zamknięte dla zwiedzających. Tutejsze władze donosiły: - Przeprowadzone zostały prace konserwatorsko-budowlane związane z zabezpieczeniem i odbudową ruin zamku w Melsztynie. Odkryte zostały schody prowadzące na wieżę oraz zasypane gruzem i ziemią pomieszczenie, w którym planowane jest urządzenie sali wystawienniczo-ekspozycyjnej. (...) Odkryte zostały znajdujące się pod warstwą ziemi schody prowadzące na wieżę oraz tzw. wejście do poziomu zerowego. Tam ma być w przyszłości galeria wystawiennicza. Odbudowano również częściowo mury wieży zamkowej - czytamy na stronie gminy, która chce – docelowo - odbudować wieżę z XIV wieku a na jej szczycie zrobić taras widokowy.

Dziś donosimy – śmiało można się tu wybrać na majówkę, znów otwarte na turystów.

Zobacz też: Kosmiczna kula na Miejskiej Górze! A będzie takich więcej...

Kilka słów o samym zamku. Melsztyn, obok zamku w Tropsztynie i Czchowie, ochraniał szlak handlowy na Węgry. Był częścią całego obronnego systemu w tej okolicy i ważnym elementem na mapie militarnej Rzeczpospolitej.
Historia zamku zaczyna się w już 1340 roku. Wtedy właśnie decyzję o jego budowie - najstarsza część zamku leżała po stronie wschodniej - podjął kasztelan krakowski Spycimir. Od XIV do XVI wieku był on rezydencją potężnego rodu Leliwitów Melsztyńskich, z których najbardziej znanymi postaciami są Spytek II i Spytek III. W tym właśnie czasie powstał wielki donżon – z tej konstrukcji do dzisiejszych czasów dotrwały dwie ściany.

Melsztyn! Wreszcie można zwiedzić ten zamek! Co za widoki na majówkę!

Zobacz też: Zamek w Czchowie. Przyjedziesz, zakochasz się i zostaniesz cały dzień

Od 1744 roku zamek był w rękach rodu Lanckrońskich. Oparł się potopowi szwedzkiemu i wojskom Karola X Gustawa, ale nie wytrzymał późniejszych już zawieruch – w 1770 roku został bowiem zajęty przez konfederatów barskich a potem zniszczony przez wojska rosyjskie. W latach 1879 – 1885 Karol Lanckroński próbował najpierw zabezpieczyć pozostałości a z czasem – dzięki archeologom i historykom sztuki – częściowo zrekonstruować. I to właśnie jemu zawdzięczamy, że jakaś część tego miejsca zachowała się do naszych czasów. W 2005 roku teren przejęło na własność Nadleśnictwo Brzesko. Pozostałości zamku znów zaczęły niszczeć. Na szczęście kilka lat temu zamek stał się formalnie własnością gminy Zakliczyn a dzięki pozyskanym przez samorząd dotacjom od dłuższego czasu trwają tu intensywne prace rekonstrukcyjne.

Ale co to by był za materiał o zamku, gdyby nie było o nim wzmianki o duchach? Pora zatem na miejscową legendę. Za sprawą wspomnianego wyżej Spytka III miejsce Melsztyn był ważnym ośrodkiem ruchu husyckiego. Spytko mocno dążył do zacieśnienia więzi między polskim a czeskim królestwem – był zwolennikiem osadzenia na czeskim tronie Kazimierza Jagiellończyka. Popadł z tego tytułu m.in. w konflikt z wpływowym biskupem Zbigniewem Oleśnickim. Oleśnicki bowiem chciał bowiem polską politykę zagraniczną związać z kościołem katolickim i nie w smak mu było zbliżenie z bardziej husyckimi wtedy Czechami. Tym bardziej, że umocniłoby to pozycję polskich zwolenników teorii Jana Husa. W rachubę wchodziły też względy ekonomiczne związane z pozycją szlachty jako takiej. To telegraficzny skrót – po szczegóły odsyłamy Was do innych źródeł m.in. na stronę internetową melsztyn.pl

Wracając do legendy. Do zbrojnej konfrontacji doszło dokładnie 6 maja 1439 roku w bitwie pod Grotnikami.

Spytko walczył ponoć jak lew a jego śmierć opisał sam Jan Długosz w swoich „Rocznikach, czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego”:
Spytek rzucał się na wielu z odwagą: ale okryty zewsząd strzałami, skłóty oszczepami i zwalony z konia, ducha wkrótce wyzionął. (...) Potem ustanowiono sąd na Spytka z Melsztyna. Żałobę przeciw niemu wnosił Warsz z Ostrowa kasztelan Lubelski. Trzykrotnem wołaniem pozywano dychającego jeszcze winowajcę. Nakoniec, wyrokiem panów, a nawet zięcia jego Dobrogosta z Szamotuł, kasztelana Poznańskiego, którego córkę miał Spytek za żonę, skazany został na śmierć jako zdrajca ojczyzny. Ciało jego przez trzy dni, obnażono do naga, leżało w tem miejscu, gdzie go zabito, aż wreszcie z rozkazu króla wydano je żonie Beatryxie, która się z płaczem o nie dopraszała, i pochowano w kościele parochialnym wsi Piasek.

Zobacz też: WOW! Nasi to jednak potrafią budować! Zobaczcie kolejkę nad Soliną!

Nad ciałem poległego odbył się sąd, który uznał go zdrajcą ojczyzny a jego dobra skonfiskowano. Ciało rycerza wydano rodzinie dopiero trzy dni po bitwie. Ale już król Władysław III Warneńczyk wyrok ten unieważnił i oddał ziemie oraz zamek w Melsztynie żonie i dzieciom Spytka. Ten jednak do dziś ma się tu pojawiać. Jedzie na koniu, z rozwianym proporcem a czasem od strony zamku wychodzi na jego spotkanie kobieta w bieli. Obecności duchów towarzyszy tętent końskich kopyt – to nadciąga oddział, który goni Spytka…

Legenda legendą, ale korzystajcie póki czas z pogody i wybierzcie się tutaj żeby przekonać się naocznie skąd się bierze wielkość tej części Małopolski. ([email protected] Fot.: ES)

Melsztyn! Wreszcie można zwiedzić ten zamek! Co za widoki na majówkę!
Mamy świetną informację na majówkę – otwarto dla turystów restaurowany i odbudowywany etapami zamek w Melsztynie! Zamek to jedno, ale tych widoków, jakie serwuje teren wokół nie da się opisać! Zresztą zobaczcie sami. Fot.: ES


Dziękujemy za przesłanie błędu