Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
27/04/2021 - 17:10

Kosmiczna kula na Miejskiej Górze! A będzie takich więcej...

Budowa infrastruktury związanej z powstającym właśnie molem w koronach drzew w Starym Sączu wkroczyła w kolejny etap. Jednym z elementów jest widoczna na zdjęciu, kosmiczna na pierwszy rzut oka, kula. Ale na tym nie koniec!

O molu w koronach drzew pisaliśmy ostatnio szczegółowo w publikacji 18 metrów długości, 5 ton wagi! I montaż pod samymi czubkami drzew!, dzięki której mogliśmy Was zabrać na plac budowy, gdzie instalowane są już poziome części tej niesamowitej konstrukcji.

Dziś następna ciekawostka. W ramach towarzyszącej, dopełniającej atrakcje oferowane przez molo, infrastruktury rozpoczęto właśnie prace przy ścieżce dydaktyczno przyrodniczej w okolicy. Jednym z jej elementów będą kule ze specjalnego, przejrzystego tworzywa.

- Po wejściu do takiej kuli przy wykorzystywaniu nowoczesnych, specjalistycznych urządzeń będzie można podglądać życie płazów – wyjaśnia Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, który zaznacza  również, że kule będą takiej, wielkości, że zmieści się w nich kilka osób jednocześnie. Samorządowiec nie kryje, że na nim osobiście konstrukcja wywarła bardzo duże wrażenie i daje sporo powodów do satysfakcji. Takich kul będzie w sumie siedem.

Zobacz też: Psia gwiazda z Krynicy-Zdroju: wszyscy ciągle czekają na jej powrót

- Bardzo istotną kwestią jest kształtowanie formy architektonicznej, aby osiągnąć podstawowe zamierzone cele, tzn. nieinwazyjność (organiczność) obiektu i jednocześnie jego atrakcyjność. Projektowane struktury posiadać będą formę kul o średnicy od 250 cm do 300 cm o przeźroczystej (lub częściowo przeźroczystej / litej, ale perforowanej) powłoce z tworzywa sztucznego. Jest to niedaleką interpretacją wszechobecnej w przyrodzie wody w postaci rosy, kropel – jej fundamentalnego znaczenia dla procesu rozwoju płazów, dla życia w ogóle, jak również odzwierciedleniem formy (idealnej) jaja / embrionu będącego początkiem życia – płaza i życia w ogóle - czytamy w formalnym, oficjalnym w opisie projektu.

Co ciekawe płazy, te najcenniejsze na Sądecczyźnie, prezentowane będą w dwojaki sposób: w sposób stricte naukowy, jak na lekcjach biologii i w sposób bardziej magiczny. W tej narracji płazy będą bohaterami niesamowitych i legend. Tym samym niezależnie od wieku każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie. A kule jednocześnie mogą okazać się idealnym miejscem do przeprowadzenia naprawdę ciekawych lekcji. ([email protected] Fot.: za zgodą burmistrza Jacka Lelka jego profil na Facebooku)







Dziękujemy za przesłanie błędu