Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
29/10/2020 - 15:10

Mateusz Morawiecki: odwołajcie protesty!

- Wiosną, kiedy zagrożenie zakażeniami było mniejsze, kiedy było mniej zakażonych i mniej zgonów, wszyscy zachowywaliśmy się w sposób zdyscyplinowany - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dzisiaj, jak zaznaczył szef rządu, dyscypliny nie utrzymujemy.

Premier rozpoczął swoje wystąpienie od protestów dotyczących zaostrzenia prawa aborcyjnego. Przywołując sytuację z wiosny, kiedy społeczeństwo naprawdę podchodziło zdyscyplinowanie do wyjątkowej sytuacji, zaznaczył, że takie postępowanie pozwoliło w znaczący sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecnie, kiedy tych zakażeń jest wielokrotnie więcej, około dwudziestu tysięcy dziennie, kiedy zgonów osób jest wielokrotnie więcej, sytuacja jest zupełnie inna.

- Tej dyscypliny nie utrzymujemy - powiedział premier. - Dlatego też tworzą się dodatkowe ryzyka rozprzestrzeniania wirusa. Do osób protestujących obecnie na ulicach wielu polskich miast zwrócił się z prośbą, aby spory światopoglądowe na pewno są bardzo ważne i musimy je przeprowadzić, ale zróbmy to w taki sposób, żeby nie tworzyć dodatkowego ryzyka zgonów zwłaszcza dla osób starszych. To mój gorący apel - mówił.

Premier zaznaczył, że cały czas dostosowywany jest system służby zdrowia. Obecnie w kraju dostępnych jest 23 tysiące łóżek „covidowych” (na początku października 10 tysięcy). Zajętych jest 14 tysięcy. Rośnie liczba hospitalizowanych chorych.

Dzisiaj wojewodowie otrzymali od premiera dyspozycje, aby dopasowywali bazę łóżek w porozumieniu z dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ do kolejnego wzrostu zakażeń. Oznacza to, że pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31 – 32 tys. dostępnych łóżek. - Wirusa najlepiej powstrzymać poprzez odpowiednie zachowania społeczne – zaznaczył premier.

Mówił też, że rząd nie chce zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe. Konieczne jest zachowywanie dystansu, noszenie maseczki, dezynfekcja, higiena, warunki sanitarne.

- Jednak przygotowujemy państwo polskie na scenariusz bardzo niedobry – powiedział premier Morawiecki. – Ograniczmy kontakty społeczne, aby jak najmniej zakażonych trafiało do szpitali. Musimy zdusić drugą falę, która zaskoczyła nas w Polsce swoją wielkością, potencjałem zakażeń. Jest to zagrożenie numer jeden dla gospodarki polskiej

Szpital tymczasowy na stadionie narodowym

Na stadionie narodowym w Warszawie został już zorganizowany szpital tymczasowy. Dzisiaj został otwarty. Jest to oddział szpitala MSWiA. Mówił o tym minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

- Docelowo będzie to 1200 łóżek. W pierwszym etapie, który właśnie się dzisiaj kończy uruchomiamy 300 łóżek. Za tydzień będzie to 500 łóżek- mówił. 100 łóżek będzie łóżkami dla pacjentów z intensywnej terapii.

Za pośrednictwem szpitalnarodowy.pl zgłosiło się ponad 3000 osób gotowych do pracy w tym szpitalu. Oczywiście część osób na pewno nie będzie mogła tu pracować, bo zgłosiły się wolontariusze, ale zgłosiło się również bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszu. Dziękujemy, bo to dowód solidarności - mówił Dworczyk.

Szpitalna infrastruktura na stadionie narodowym powstałą w ciągu dwunastu dni.

Jesteśmy dzisiaj w takiej sytuacji, że szpital tymczasowy to nie jest opcja rezerwowa. To realna pomoc, realne narzędzie rozwiązywania problemu, który będziemy mieli w ciągu tygodnia lub dwóch - mówił podczas dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski stwierdził, że rząd pracuje nad powiększeniem możliwości przyjęcia w istniejącej infrastrukturze pacjentów covidowych. Na dziś mamy tych łóżek do dyspozycji 23 tys., ale chcemy dojść do liczby 35 tys. i zwiększać ją systematycznie w zależności od tego jak będzie się rozwijała pandemia. Szef resortu przyznał, że codziennie baza łóżkowa - na razie - zwiększana jest o ok. 1000 łóżek.

Powiększenie bazy izolatoriów

Niedzielski zapowiedział również powiększenie bazy izolatoriów, w których mogą przebywać pacjenci po leczeniu, mający ustabilizowany stan zdrowia, którzy niekoniecznie musza być leczeni w warunkach szpitalnych.

W ciągu najbliższych dwóch tygodniach baza ma się zwiększyć z 4 tys. do 10 tys. miejsc. 

- Chcemy bardzo intensywnie zająć się weryfikowaniem, którzy pacjenci mogą być przenoszeni ze szpitali covidowych do izolatoriów tak, żeby zarządzić pewną efektywnością rotacji pacjentów w jednostkach, które udzielają najbardziej intensywnej pomocy. Na koniec chcę powiedzieć jedno: to nie infrastruktura się liczy, a personel. Personel, który chcemy zachęcić do współpracy, który chcemy wykorzystać w większym stopniu jeśli chodzi o lekarzy, którzy zajmują się leczeniem innych chorób, innych przypadłości. Rozwiązania, które zaproponowaliśmy w ustawie mają na celu danie pewnej gwarancji bezpieczeństwa - mówię tu o klauzuli dobrego Samarytanina (...).

Niedzielski przyznał, że lekarze będą też motywowani finansowo.

- W przyjętej ustawie mamy rozwiązanie, które płaci podwójne wynagrodzenie lekarzom skierowanym przez wojewodę do zajmowania się pacjentami „covidowymi”. Równolegle mamy też rozwiązanie, które będzie doceniało też tych pracujących w jednostkach przeznaczonych do walki z COVID – 19. W tym przypadku na podstawie polecenia ministra zdrowia NFZ będzie wypłacał podwójne wynagrodzenie – dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.


Premier Morawiecki zaapelował, ze względu na fatalne statystyki covidowe, aby organizatorzy planowanych na jutro protestów je odwołali. - Jest to zagrożenie dla życia zwłaszcza naszych seniorów – powiedział premier. – Chrońmy nasze społeczeństwo. Apeluję o to, kiedy spotykają się duże grupy ludzi to dochodzi statystycznie do dużej liczby zakażeń. One  objawiają się w cyklu 10 – 14 dni. W przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z bardzo dużą liczbą zakażeń.

i.michalec@sadeczanin.info, źródło i fot. fb/KPRM.Dziękujemy za przesłanie błędu