Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
04/09/2020 - 14:25

Ktoś zdewastował miejsce kaźni. Reakcja mieszkańców nie mogła być inna

- Nie ma zgody naszej społeczności na niszczenie takich miejsc niezależnie od tego, czy ktoś je zniszczył z głupoty czy z chęci zarobku – podkreśla Andrzej Kiełbasa z OSP Głębokie. O co chodzi? O krzyż i symbol Polski Walczącej, które kilka miesięcy temu ktoś ukradł z miejsca pamięci w Młodowie w gminie Piwniczna-Zdrój.

Ktoś zdewastował miejsce kaźni. Reakcja mieszkańców nie mogła być inna

Miejsce widoczne na zdjęciach ma dla okolicznych mieszkańców szczególne znaczenie. To tu w trakcie II wojny światowej niemieccy okupanci zamordowali, rozstrzelali prawie 30 mieszkańców Piwnicznej. Jednak nie wszyscy potrafią uszanować pamięć o tych wydarzeniach - kilka miesięcy temu ktoś ukradł stąd krzyż i symbol Polski Walczącej. Sprawców nie znaleziono. Nie wiadomo czy to był chuligański wybryk, czy ktoś ukradł przedmioty, by sprzedać je za kilka złotych na złomie. Ta druga wersja jest bardziej prawdopodobna, bo krzyż – podobnie jak tablica pamiątkowa poniżej – wykonany był z brązu.

Zobacz też: Krzyż wrócił na szlak chronić turystów w Beskidzie Sądeckim

Dla mieszkańców przyczyna kradzieży nie jest najważniejsza. Najważniejsze było to, by przywrócić temu miejscu właściwą dla jego rangi formę. I tak – dzięki zaangażowaniu całej okolicznej społeczności, sponsora w postaci Piwniczanki i wsparciu Urzędu Miasta i Gminy  – Stowarzyszenie Młodów Głębokie mogło zlecić wykonanie nowego krzyża, który już zawisł na miejscu starego. Z kolei strażacy z OSP Głębokie odtworzyli i zamontowali drugi brakujący element – symbol Polski Walczącej.

Wszyscy mają ogromną nadzieję, że nikt już tego miejsca nie zniszczy.

ES [email protected] Fot.: OSP Głębokie i Stowarzyszenie Młodów Głębokie

Ktoś zdewastował miejsce kaźni. Reakcja mieszkańców była błyskawiczna
- Nie ma zgody naszej społeczności na niszczenie takich miejsc niezależnie od tego, czy ktoś je zniszczył z głupoty, czy z chęci zarobku – podkreśla Andrzej Kiełbasa z OSP Głębokie. O co chodzi? O krzyż i symbol Polski Walczącej, które kilka miesięcy temu ktoś ukradł z miejsca pamięci w Młodowie w gminie Piwniczna-Zdrój.


Dziękujemy za przesłanie błędu