Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 9 grudnia. Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
22/09/2022 - 09:20

Kto pościga się z Marią Kulig o mandat w piwniczańskiej radzie? Jest już lista kandydatów

Już wszystko jasne. Komisja wyborcza już podała nazwiska wszystkich kandydatów, którzy chcą zastąpić w piwniczańskiej radzie Justynę Deryng.

Kto pościga się z Marią Kulig o mandat w piwniczańskiej radzie? Jest już lista kandydatów

Tytułem wstępu. Już w maju tego roku Justyna Deryng zrezygnowała z zasiadania w Komisji Rewizyjnej, ale dlaczego zrezygnowała z mandatu radnej? - Ponieważ pełnię teraz obowiązki dyrektora w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury, a ustawa nie pozwala na łączenie tych dwóch funkcji – tłumaczyła była już radna.

Tym samym w okręgu nr obejmującym w Piwnicznej-Zdroju część Osiedla Miasto: ulice Bolesława Chrobrego, Daszyńskiego, Kazimierza Wielkiego, Kolejowa, Kościuszki, Krakowska (za cmentarzem do Rynku), Krynicka, 3-go Maja, Marciszewskiego, Ogrodowa, Rynek, Rzeszutka, Targowa, Źródlana mieszkańcy muszą teraz wybrać nowego radnego.

W terminie wynikającym z harmonogramu wyborczego zarejestrowały się dwa komitety wyborcze KWW Marii Kulig z pełnomocnikiem w osobie Aliny Michalczuk i KWW Piwniczna-Zdrój – Nasze Miasto – tu pełnomocnikiem jest Agnieszka Kraj-Gabryś.

Zobacz też: A jednak wpuszczą tu tiry? Co uradzili ministrowie Polski i Słowacji w sprawie Piwnicznej-Zdroju

Maria Kulig to osoba, która już od wielu lat działa w piwniczańskim samorządzie. W ostatnich wyborach samorządowych kandydowała – będąc radną – na stanowisko burmistrza. Gdy okazało się, że do drugiej tury wchodzą obecny burmistrz Dariusz Chorużyk i jego poprzednik Zbigniew Janeczek zdecydowała się wesprzeć tego pierwszego.

A że do rady nie kandydowała, na chwilę pożegnała się z samorządem. Jednak już w 2019 roku, w czasie wyborów do zarządów osiedli zastąpiła – na osiedlu Miasto - Piotra Ciągło, który nie zgłosił swojej kandydatury. 

W naszej sondzie, którą przeprowadziliśmy na łamach portalu Sądeczanin pod koniec ubiegłej kadencji Maria Kulig uznała została za jedną z najskuteczniej działających osób w radzie.

Zobacz też: Niektórzy chcieliby mieć tak w domu, zajrzyjcie sami! Piwniczna-Zdrój stoi na wysokości zadania

Teraz już wiemy, że w wyborach uzupełniających 9 października będzie musiała się zmierzyć z 69-letnią Bogumiłą Szczepanik. Kim jest Szczepanik? W samorządzie, jako takim, nigdy nie działała, ale słynie z kontrowersyjnych wystąpień na sesjach, gdzie zabiera głos jako mieszkanka wytykając władzom to i owo. Za czasów burmistrza Edwarda Bogaczyka była przez pewien czas dyrektorem Miejsko Gminnego Domu Kultury w Piwnicznej-Zdroju.

Zaznaczmy też, że w gminie Piwniczna-Zdrój są to już trzecie wybory uzupełniające do rady. Po rezygnacji z mandatu Krzysztofa Długosza (KWW „Gmina Przyjazna Mieszkańcom”) reprezentującego okręg nr 3 głosowania nie było, bo zarejestrował się tylko jeden komitet wyborczy KWW Uzdrowisko. Jego kandydat, czyli Aneta Majocha do rady weszła niejako z automatu – bez głosowania, która jeszcze za kadencji burmistrza Zbigniewa Janeczka pracowała w Urzędzie Miasta i Gminy w Piwnicznej-Zdroju, gdzie zajmowała się m.in. pozyskiwaniem środków unijnych. Już za burmistrza Dariusza Chorużyka Majocha przeniosła się do pracy w Urzędzie Miejskim w Starym Sączu.

Z kolei mandat po zmarłej radnej Ewie Liber (KWW Dariusza Chorużyka) przejął w okręgu nr 9 obejmującym Miasto Piwniczna – Zdrój: Osiedle Kosarzyska: Cerchla, Lyskowa, Magóry, Obidza, Podbukowiec, Sucha Dolina, Świniarki, Trześniowy Groń, Werbówki, Zaczerczyk, Zamakowisko, Zwór, przewodniczący osiedla Kosarzyska Piotr Ściegienny zaciekły adwersarz polityczny obecnego burmistrza, były pełnomocnik komitetu referendalnego w sprawie jego odwołania. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu