Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
17/10/2019 - 10:30

Kto ma za nic bezpieczeństwo dzieci w Mszalnicy? Mocne słowa radnego

Czy Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Sączu rzeczywiście za nic sobie bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Mszalnicy w gminie Kamionka Wielka. Radny grzmi w interpelacji i domaga się natychmiastowych działań. Ale od początku.

Na wstępie przypomnijmy, że według umowy, którą starostwo podpisało z gminami powiatu nowosądeckiego jeśli chodzi o budowę chodników wzdłuż powiatówek, to gmina musi wyłożyć 50 procent wartości inwestycji i zabezpieczyć przygotowanie projektu oraz pozwolenie na budowę. Tym samym cały proces wiąże się dla samorządów z kosztami, które trzeba najpierw uwzględnić w budżecie gminy a dalej wymaga to też czasu. Inna rzecz, że część gmin po prostu nie stać, by spełnić wszystkie oczekiwania mieszkańców w tym zakresie a i plany budżetowe muszą być zsynchronizowane z budżetem powiatu. Co jednak z robić gdy brak chodnika staje się bardziej niż odczuwalny a dokładniej prowadzi do bezpośredniego zagrożenia? Na to właśnie pytanie domagał się ostatnio odpowiedzi radny Piotr Witek w gminie Kamionka Wielka.

Zobacz też: Kamionka Wielka: za 3,5 miliona ustabilizują dwa groźne osuwiska. Gdzie i kiedy?

- Zarządca drogi powiatowej Nowy Sącz – Cieniawa kompletnie nie dba o bezpieczeństwo dzieci w okolicach Szkoły Podstawowej w Mszalnicy. Podejmowane działania czy sugestie dotyczące sposobu zabezpieczenia tego odcinka otrzymują negatywne opinie Zarządu (chodzi o Powiatowy Zarząd Dróg – dop. red.). Chodzi o pasy zwalniające po obu stronach drogi, chociaż w innych miejscowościach takie rozwiązanie się stosuje jak na przykład w Ochotnicy Dolnej – powiat Nowy Targ – grzmi radny Witek w interpelacji.

- Chodników nie wybuduje się w ciągu kilku tygodni a zabezpieczyć dzieci należy natychmiast. Proszę zatem o wystąpienie do Starostwa Powiatowego i Zarządu Dróg o bezwzględne zaproponowanie sposobu rozwiązania problemu aby nie pozostawać tylko na negatywnej opinii rozpaczliwie występujących mieszkańców – apeluje radny do władz gminy zastrzegając, że podobny problem występuje również przy innych szkołach na terenie gminy.

Zobacz też: Kamionka Wielka skazana na MPK i drakońską podwyżkę?

Co na to władze gminy Kamionka Wielka? Wójt Andrzej Stanek zaczyna od tego, że 9 października w Mszalnicy odbyło się zebranie, w którym uczestniczył m.in. starosta nowosądecki, on, jako wójt, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, sołtys Mszalnicy, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mszalnicy oraz inne osoby – w tym rodzice. – Na spotkaniu omówione zostały kwestie rozwiązań prowadzących do poprawy bezpieczeństwa warunków bezpieczeństwa przy drodze powiatowej w Mszalnicy – informuje dalej Stanek. Ale najważniejsze jest to, że gmina już robi rozeznanie jeśli chodzi o możliwość budowy chodnika w sąsiedztwie terenu przy Szkole Podstawowej w Mszalnicy a dalej zostanie przygotowana stosowna dokumentacja projektowa.

To bardzo ważna informacja, ale jeszcze ważniejsze jest to, że teraz wszystko w rękach radnych, którzy muszą zgodzić się na zabezpieczenie odpowiednich środków na realizację przedsięwzięcia.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne Google MapsDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)