Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
15/08/2019 - 22:30

Kamionka Wielka: za 3,5 miliona ustabilizują dwa groźne osuwiska. Gdzie i kiedy?

Gmina Kamionka Wielka od lat zmaga się z problemem zabezpieczenia osuwisk na swoim terenie. Dziś mamy doskonałe wiadomości w tej sprawie. Właśnie podpisano umowę na stabilizację dwóch niebezpiecznych miejsc.

O osuwiskach dających się we znaki na terenie gminy Kamionka Wielka pisaliśmy wielokrotnie m.in. w publikacjach 
Kamionka Wielka: rusza sprawa osuwisk i uszkodzonych dróg. Są pieniądze 
Kamionka Wielka: Ruszyło osuwisko. Zabierze drogę a potem domy? [FILM]

Problem jest poważny, bo osuwiska w kilku miejscach zagrażają drogom i prywatnym nieruchomościom. Jednak już w najbliższym czasie ruszą prace przy stabilizacji dwóch z nich przy drodze gminnej Homotówka – Ziobroskówka i przy drodze Popielówka w samej Kamionce Wielkiej, gdzie dodatkowo w ramach prac zabezpieczających odbudowana zostanie też uszkodzona droga.

Wykonawcą prac będzie firma REMOST z Dębicy, z którą wójta Andrzej Stanek 13 sierpnia podpisał już stosowną umowę. Termin zakończenia prac? 30 wrzesień 2020. Warto zaznaczyć, że inwestycja  warta ponad 3,5 miliona złotych w 85 procentach sfinansowana zostanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w ramach przeciwdziałania klęskom żywiołowym. Pozostałe 15 procent gmina musi wyłożyć z własnego budżetu.

Przypomnijmy przy okazji, że pod adresem http://www.bip.powiat.nowy-sacz.pl/rejestr_osuwisk/gmina_kamionka_wielka/a na stronie internetowej Starostwa Powiatowego znaleźć można dokładne informacje na temat osuwisk w Jamnicy,  Kamionce Wielkiej, Królowej Górnej i Mszalnicy oraz Mystkowie. W każdej z tej miejscowości jest po kilka kart osuwiskowych a w nich szczegółowe informacje na temat, gdzie dokładnie zlokalizowane jest zagrożenie, od jakiego czasu występuje a co najważniejsze dla mieszkańców, którzy chcieliby tu się osiedlić informacje, jaki budynek mieszkalny czy gospodarczy jest przez to zagrożony czy już nawet uszkodzony.

ES [email protected] Fot.: UG w Kamionce Wielkiej  Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe