Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
21/02/2023 - 15:45

Krynica: sporo o Tyliczu na najbliższej sesji. Tematów będzie jednak znacznie więcej

Na najbliższej (24 lutego) sesji rady miasta Krynicy, rajcy sporo uwagi poświęcą Tyliczowi, który od 1 stycznia stał się uzdrowiskiem. Tematów będzie jednak znacznie więcej.

W 2023 roku Tylicz (gmina Krynica) stał się kurortem. 1 stycznia miejscowość została oficjalne wpisana na listę polskich uzdrowisk, co wiąże się z objęciem jej ustawą "O lecznictwie uzdrowiskowym, a także strefą uzdrowiskową C".

Status uzdrowiska oznacza podniesienie prestiżu miejscowości, znanej z leczniczego klimatu oraz wód mineralnych. Oprócz tego przyniesie sołectwu korzyści finansowe. Chodzi zarówno o wyższe środki z opłaty uzdrowiskowej, jak i dotacje, które uzdrowiska otrzymują z budżetu państwa. 

Tylicz posiada tężnię solankową. Zimą funkcjonują tu dwie stacje narciarskie, niezmiernie popularne wśród miłośników białego szaleństwa. Ciekawostką geologiczną miejscowości jest mofeta, chłodny wyziew wulkaniczny, z którego wydobywa się dwutlenek węgla. 

-Kilka punktów najbliższej sesji, która odbędzie się 24 lutego, poświęcona zostanie włączeniu Tylicza w obszar uzdrowiska Krynica-Zdrój, poprzez rozszerzenie strefy C ochrony uzdrowiskowej na sołectwo, a także wykazu inkasentów oraz nadania nazw niektórym ulicom miejscowości-mówi radna Iwona Grzebyk-Dulak. 

-Burmistrz planuje wprowadzić w Tyliczu opłatę uzdrowiskową na poziomie 3 złotych, obecnie funkcjonuje tam opłata miejscowa.

-Co ciekawe, w uchwale dotyczącej zmiany statutu uzdrowiska planowana jest także zmiana przebiegu granic strefy A ochrony uzdrowiskowej w Krynicy-Zdroju oraz uznanie sanatorium "Soplicowo" za obiekt lecznictwa uzdrowiskowego.-dodaje radna. 

Na piątkowej sesji radni rozpatrzą też przygotowane przez burmistrza uchwały dotyczące m.in: zmian w budżecie gminy oraz zmiany uchwały budżetowej na 2023 r., przyjęcia programu osłonowego w zakresie realizacji Gminnego Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na 2023 rok oraz zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy. Początek obrad krynickich rajców, godz. 10. Dziękujemy za przesłanie błędu