Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
13/03/2017 - 12:00

Koniec jednorękich bandytów w Nowym Sączu. Automaty do gier znikną od kwietnia

To nie prima aprilis. 1 kwietnia wejdzie nowelizacja ustawy regulująca m.in. działanie małych punktów hazardowych. Ministerstwo Finansów chce, aby jednorękimi bandytami i innymi maszynami ulokowanymi w całodobowych punktach typu „hot spot” zarządzała jedna firma, Totalizator Sportowy. To oznacza, że wszystkie dzisiejsze „lucky punkty” będą działały nielegalnie. Kasyna nadal zostaną w sektorze prywatnym.

Na samej ul. Jagiellońskiej w Nowym Sączu jest aż pięć takich punktów, są też na Długosza i Lwowskiej. Ile dokładnie? Nie wiadomo, podobnie jak w całej Polsce. Od lat walczą z nimi służby celne, konfiskując nielegalne maszyny (w 2015 roku zarekwirowano aż 35 tys.).

– Takie punkty działają w szarej strefie, nie płacąc uczciwie podatku. Mimo wysiłku służb celnych, takie punkty rosły jak grzyby po deszczu. Ich koszty w stosunku do dochodu były na prawdę niewielkie. Ten rynek rozwijał się w sposób mało kontrolowany – mówi Wiesław Janczyk, wiceminister finansów.

Czytaj: Automaty na Jagiellońskiej. Nie tylko młodzi potrafią przegrać tu kilka stów

1 kwietnia wszystkie dotychczasowe salony gier będą działały nielegalnie. Ministerstwo Finansów chce ograniczyć ich ilość: jeden automat na przypadać na tysiąc mieszkańców w powiecie.   Uczestnicy gier mają w ten sposób być lepiej chronieni w przypadku uzyskiwania wygranych.

– Będą mieli też świadomość, że grają u licencjonowanego operatora, jakim jest Totalizator Sportowy. Będzie też ewidencja tych osób, czy mają 18 lat. Myślę, że uchroni to młode osoby przed zgubnym wpływem hazardu, uzależnieniem od niego – dodaje Janczyk.

To, co ma odstraszyć właścicieli automatów, to wysokie kary. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o grach hazardowych za posiadanie np. jednorękiego bandyty i czerpanie z niego zysków przedsiębiorca zapłaci aż 100 tys. zł kary.

Salony gier to nie jedyne miejsca, gdzie zadziała nowa ustawa, bo zdecydowana część hazardowego biznesu ulokowana jest w internecie. Jak zaznacza wiceminister Janczyk takie strony będą przez polskiego operatora internetu blokowane.

(JB), fot. JBDziękujemy za przesłanie błędu