Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
04/11/2022 - 09:35

Już listopad, a wariant obwodnicy Łącka nadal nie wybrany, ale…

Mijają kolejne miesiące a mieszkańcy gminy Łącko nadal nie wiedzą, w który wariant, przebieg obwodnicy Łącka będzie chciał zainwestować Zarząd Dróg Wojewódzkich. DW 969 przebiega przez sam środek miejscowości i wszyscy mają już dość zagrożenia, hałasu i innych uciążliwości generowanego przez ogromne ilości aut, które tędy codziennie jeżdżą. Dziś mamy jednak nowe informacje.

Już listopad, a wariant obwodnicy Łącka nadal nie wybrany, ale…

Jak informuje wójt Łącka Jan Dziedzina już w listopadzie projektant/inwestor ma wystąpić do gminy o wydanie decyzji środowiskowej. ZDW wybierze wariant opierając się na racjonalności kosztów poszczególnych rozwiązań i możliwości technologicznych, czyli wariant optymalny w zakresie finansowym i technicznym.

A jaki jest wybór? Jak wyglądają wspomniane warianty? Przypomnijmy je po kolei:
- W1 – Zabrzeż (wpięcie do istniejącego ronda na skrzyżowaniu DW 969 i DW 968) – Maszkowice (rejon zakładów kamieniarskich) -  długość ok. 5,05 km, 15 obiektów mostowych;
- W2 - Czerniec (w rejonie firmy Comlex-Bud) – Maszkowice (rejon zakładów kamieniarskich) -  długość ok. 3,80 km, 12 obiektów mostowych;
- W3 – Czerniec (w rejonie firmy Comlex-Bud) – Łącko (na granicy Łącka i Maszkowic)– długość ok. 2,98 km, 8 obiektów mostowych. Wariant najbardziej zbliżony do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zobacz też: Kosmiczna technologia! Co drogowcy montują w korpusie tej powiatówki?

Na początku i końcu każdego wariantu planowane jest rondo, pośrodku skrzyżowanie skanalizowane z drogą gminną na wniosek gminy. Dostępność do przyległego terenu poprzez drogi serwisowe lub istniejące drogi gminne. Obiekty mostowe nad istniejącymi w terenie przebiegu wariantów potokami: Lichnia, Śliwowiec, Leszcze, Czarna Woda, Borkowski, ciekami bez nazwy i wiadukty nad drogami gminnymi.

Podpytaliśmy dziś sołtysa Łącka Józefa Janczurę, które rozwiązanie preferują mieszkańcy tej miejscowości. – Nie ma żadnej kontry, dla Łącka wszystkie warianty są dobre, bo to, co się teraz w centrum dzieje, to poważny problem – komentuje samorządowiec. Według Janczury jakiś poważniejeszych dyskusji można się spodziewać pewnie już po tym, jak to ZDW wskaże konkretny wariant, konkretne rozwiązanie, bo wtedy odezwać się mogą ci, których działki będzie trzeba przejąć, by inwestycję zrealizować. – Konsultacji społecznych jeszcze żadnych nie było i nie wiem czy w ogóle będą – podsumowuje Janczura.

Wójt Jan Dziedzina zaznacza natomiast: - Na pewno jakieś spotkanie, konsultacje z mieszkańcami, choćby z właścicielami działek, przez które będzie przebiegać obwodnica, będzie zorganizowane. Ale chciałbym podkreślić, że choć to gmina będzie wydawać decyzję środowiskową, to Zarząd Dróg Wojewódzkich jest tu inwestorem.

Zobacz też: 23 dni bez przejazdu! To Was czeka na tej właśnie powiatówce!

A my przypomnijmy, że choć inwestorem jest w tym wypadku Zarząd Dróg Wojewódzkich, to decyzję środowiskową będzie wydawała gmina Łącko.

W zależności od długości drogi, wyboru wariantu, koszty budowy obwodnicy wraz z pozyskaniem potrzebnego terenu szacowane są w przedziale od około 93 do 158 mln zł. Ba, ta wycena może ulec zmianie po wykonaniu badań geologicznych gruntu. Tyle, że te kwoty słyszeliśmy od Macieja Moszumańskiego, kierownika Zespołu Rozwoju Sieci Drogowej z Wydziału Rozwoju Sieci Drogowej i Decyzji (DI-6) w maju i tym samym – wszyscy znamy obecną sytuację na rynku budowalnym – mogą one być obecnie wyższe.

Zdezaktualizowały się też inne istotne informacje - uszczegółowienie rozwiązań wariantów, wybór wariantu preferowanego i przygotowanie wniosku o decyzję uwarunkowań środowiskowych przedsięwzięcia zapowiadane były przez ZDW do końca czerwca. W sierpniu była mowa o wrześniu, a tu już mamy listopad… O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu