Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
18/10/2022 - 18:05

To już nowy hit? Tak ludzie teraz ratują w Nowym Sączu swoje oszczędności

Pustoszy domowe budżety, zjada nasze pensje i oszczędności. Inflacja nie odpuszcza. We wrześniu ceny towarów i usług konsumenckich były wyższe o 17,2 procent niż rok wcześniej i o 1,6 proc. niż miesiąc wcześniej. To nie tylko demolka domowych budżetów. Inflacja w zastraszającym tempie zjada niskooprocentowane, trzymane w bankach oszczędności. Niektórzy rzucili się do kupowania rządowych obligacji, inni inwestują w sztabki złota. To już hit w Nowym Sączu?

Nakręca się inflacyjna spirala. Według ekonomistów banku Pekao do końca roku inflacja będzie rosnąć. Uważają, że jej szczyt zobaczymy w lutym i będzie na poziomie powyżej 20 proc. rok do roku.

Inflacja to nie tylko demolka domowych budżetów. Pieniądze szybko tracą na wartości. Ci, którzy  mają oszczędności w złotówkach  zamieniają je na rządowe obligacje, twardą walutę albo… sztabki złota. To już hit w Nowym Sączu?

czytaj też Trzyma w garści sądecką kasę z milionami. Jakiego majątku dorobiła się skarbnik starostwa  

Złoto i inflacja od wieków idą ze sobą w parze

- Im wyższa inflacja, tym więcej ludzi lokuje oszczędności w szlachetny kruszec - mówi Grzegorz Mróz, właściciel sądeckiego kantoru Centuś i marki Mennica Sądecka, przy ulicy Dunajewskiego. Finansista przyznaje, że zainteresowanie kupnem złota jest duże i ciągle rośnie. Rekordzista za jednym zamachem zrobił zakupy za ponad kilkadziesiąt tysięcy  złotych. 

- W ofercie mamy monety jednouncjowe. Te najbardziej znane to krugerrandy czyli monety południowoafrykańskie krugerrandy,  amerykański orzeł, kanadyjski liść klonowy, australijski kangur, filharmonia wiedeńska i britannia, jedna z najbardziej rozpoznawalnych monet inwestycyjnych na świecie. To tak zwana wielka szóstka. Popularnością cieszą się też jednouncjowe sztabki złota, także dziesięciogramowe i  pięciogramowe. Niedługo zamierzamy rozpocząć  produkcję własnych sztabek z  logo Mennicy Dądeckiej. 

Jakie są ceny złotych monet i sztabek złota?  

-  Jest podobnie jak z kursem walut. Rynkowa cena kruszcu cały czas się zmienia. Teraz to około 8,2 tysiąca złotych za jedną uncję, czyli dokładnie za 31,1 gramów. Do tego trzeba jeszcze doliczyć narzucane przez określone mennice marże. To około siedem, osiem procent.   Najdroższe są amerykańskie orły, najtańsze są australijskie kangury albo britannia.

Jak dodaje Grzegorz Mróz złoto i srebro, to coś, czego nie można dodrukować. Dlatego to najlepsza szczepionka na inflację. - Dobrze do wyobraźni przemawia konkretny przykład. Przenieśmy się w przeszłość. Mamy rok 1908 i złotą, dwudziestodolarową monetę.  Dlaczego ma taki a nie inny nominał? Dlatego, że kiedyś jedna uncja złota  była warta  20 dolarów.  Ktoś właśnie w tym czasie  postanowił ulokować swoje oszczędności.  Mógł to zrobić zachowując studolarowy banknot  albo kupić pięć uncji złota.  Jeśli dożył do obecnych czasów,  ma teraz przy sobie albo banknot, albo pięć uncji szlachetnego kruszcu. To oczywiste, że lepsza okazała się lokata w złocie.

- To najlepiej pokazuje – podkreśla Mróz,  że to inwestycja pewna i długoterminowa. Nigdy nie zdarzały się sytuacje, żeby złoto diametralnie potaniało. Jedyna taka sytuacja w historii ludzkości miała miejsce w czasach, kiedy odkryto nowy kontynent, Amerykę i napływ kruszców do Europy był na tyle duży, że spowodowało to spadek wartości nabywczej złota jednakże ówczesna „inflacja” była jedynie kilkuprocentowa.

czytaj też Dom, zarobki, kawał lasu i bankowe konto… tak się powodzi limanowskiemu staroście

Złota na świecie więcej nie będzie

Były takie momenty w historii, że kończył  się kryzys,  kończyła  się inflacja, w bankach były niskie stopy procentowe i  ceny złota spadały. Ale w długim okresie  jego cena zawsze będzie rosła – wskazuje właściciel sądeckiego kantoru Centuś i marki Mennica Sądecka. Przecież złota na świecie nie będzie więcej, bo jego ilość jest ograniczona. Właśnie dlatego jest najlepszym wyborem na ciężkie czasy.([email protected])

Artykuł sponsorowany







Dziękujemy za przesłanie błędu