Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
26/09/2014 - 10:00

Jutro Narodowy Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych. Wywieśmy flagi

W sobotę 27 września, w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego ma się odbyć państwowy pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych. To musi być wielka patriotyczna uroczystość, narodowe święto. Zamordowani przez komunę czekają na tę chwilę przez dziesięciolecia sowieckiego zniewolenia i zakłamania – pisze w imieniu Fundacji „Łączka” Tadeusz Płużański.
Fundacja „Łączka” ma na celu zadbanie o godny pochówek żołnierzy niepodległości – elity II Rzeczypospolitej – ofiar komunistycznego terroru, ekshumowanych i identyfikowanych w kwaterze „Ł” Powązek Wojskowych w Warszawie – mówi Tadeusz Płużański, publicysta i autor książek „Bestie” i „Oprawcy. Zbrodnie bez kary” – poruszającego reporterskiego śledztwa o ludziach, którzy w czasach komunizmu mordowali polskich patriotów, za co nigdy nie zostali ukarani.

„My – Fundacja Łączka – musimy walczyć o to, żeby Żołnierze Wyklęci-Niezłomni wrócili do naszej pamięci. Oni muszą wrócić do zbiorowej świadomości Polaków, głównie młodych, którzy już dziś widzą w nich wzorce do naśladowania. Naszym bohaterom – żołnierzom niepodległości jesteśmy to winni po dziesięcioleciach komuny i 24 latach od „pokojowej rewolucji” okrągłego stołu” – pisze publicysta.

Nie wyobrażam sobie, żeby pogrzeb ofiar komunizmu odnalezionych na „Łączce” nie był wielką państwową uroczystością. Bo na pewno nie może ona mieć kameralnego wymiaru. To musi być wyjątkowe miejsce i wyjątkowa uroczystość, gdyż odnaleźliśmy szczątki największych postaci naszej historii – powiedział dr Krzysztof Szwagrzyk, historyk z IPN, który kieruje pracami w kwaterze „Ł”.

Również senator Stanisław Kogut apeluje o to, aby 27 września, w którym odbędzie się Narodowy Pogrzeb Żołnierzy Wyklętych, wywiesić przy oknach i na ścianach polskich domów biało-czerwone flagi narodowe, a osoby - którym drogie są wartości patriotyczne, aby odwiedzały mogiły i groby żołnierzy wyklętych-niezłomnych oraz zapalały znicze.

O upamiętnienie rocznicy powstania Polskiego Państawa Podziemnego apelują także organizacje kombatanckie.

„Wywieśmy flagi narodowe, a na grobach żołnierzy AK zapalmy znicze . Hasło ogólnopolskiej akcji upamiętniania państwa podziemnego brzmi: „My z niego wszyscy”

Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku, obchodzimy, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.

- Zwracam się do Państwa z apelem- czytamy w komunikacie- Niech tego dnia kotwica Polski walczącej zagości na stornach internetowych i na łamach prasy lokalnej. Pokażmy, ze pamiętamy o Polskim Państwie Podziemnym i jego bohaterach.

Warto  odwiedzić  portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej pod adresem www.pamiec.pl/ppp gdzie udostępnione są obszerne materiały edukacyjne dot. Polskiego Państwa Podziemnego.


Źródło i fot.: www.europejczycy.info, UM Nowego Sącza 
 






Dziękujemy za przesłanie błędu