Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 lipca. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana
14/12/2018 - 10:35

Jeśli nie będzie kupca na Miasteczko Multimedialne to przejmie je miasto?

Jeszcze kilka dni pozostało do drugiej licytacji Miasteczka Multimedialnego. Jest ona zaplanowana na 21 grudnia. Jeśli i wtedy nie znajdzie się kupiec na tę nieruchomość, to prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wystąpi z wnioskiem o przejęcie Miasteczka Multimedialnego na rzecz miasta.

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel odwiedził wczoraj Miasteczko Multimedialne i rozmawiał z syndykiem Witoldem Kadłuczką na temat możliwości przejęcia tego budynku przez miasto Nowy Sącz

Prezydent zwiedził nowoczesne laboratoria multimedialne, w tym studio telewizyjne, studio motion capture, czy studio dźwiękowe. Zastanawiano się nad możliwością udostępniania nowoczesnej infrastruktury na rzecz sądeckich uczelni, czyli PWSZ oraz WSB-NLU.

Prezydent Nowego Sącza, w przypadku przejęcia Miasteczka Multimedialnego chciałby, oprócz działalności badawczo-naukowej udostępniać zarówno pomieszczenia biurowe jak i infrastrukturę multimedialną również dla przedsiębiorców, aby stymulować rozwój branży IT. Przejęcie Miasteczka Multimedialnego przez miasto gwarantowałoby, zdaniem prezydenta miasta, powstawanie nowych miejsce pracy.

Sądeckie uczelnie kształcą specjalistów w dziedzinie programowania, którzy po studiach wyjeżdżają z Nowego Sącza, by szukać zatrudnienia w większych miastach. Z kolei firmy informatyczne intensywnie poszukują absolwentów takich kierunków do pracy, więc utworzenie nowoczesnej przestrzeni biurowej wraz z właściwą inkubacją i wsparciem ze strony miasta sprawi, że powstaną nowe miejsca pracy dla sądeczan.

Podczas wczorajszej wizyty w Miasteczku Multimedianym przywołano również przykład ARP Games sp. z o.o. stworzonego w Cieszynie przez Uniwersytet Śląski oraz powiat cieszyński akceleratora gier wideo, który udziela dotacji dla twórców gier komputerowych.  Zdaniem Ludomira Handzla Miasteczko Multimedialne ze swoją infrastrukturą to idealne miejsce do zlokalizowania podobnej instytucji, tym bardziej, że branża tworzenia gier komputerowych w Polsce ma się bardzo dobrze, wystarczy przywołać ogólnoświatowy sukces twórców serii Wiedźmin.

W przyszły piątek (21 grudnia) obędzie się druga licytacja Miasteczka Multimedialnego. Gdyby i tym razem nie znalazł się kupiec chcący je kupić to prezydent Ludomir Handzel zamierza wystąpić z wnioskiem o przejęcie Miasteczka Multimedialnego na rzecz miasta.

Jak wyjaśnia syndyk Witold  Kadłuczka podobny scenariusz jest prawdopodobny. Polskie ustawodawstwo przewiduje taką możliwość, która uwzględniona jest w stosownej ustawie, a dokładniej w artykule 315 ustęp 2 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze, który brzmi następująco: -  Jeżeli w skład masy upadłości wchodzi nieruchomość lub jej ułamkowa część, której nie można zbyć z zachowaniem przepisów ustawy, a dalsze pozostawanie nieruchomości w masie upadłości będzie niekorzystne dla wierzycieli z uwagi na obciążenie masy związanymi z tym kosztami, sędzia-komisarz może zezwolić syndykowi na zawarcie umowy przekazania nieruchomości gminie albo Skarbowi Państwa.

- Tylko, że na dziś jesteśmy dopiero przed drugą licytacją, a cały czas jest jeszcze złożona oferta zakupu Miasteczka Multimedialnego za 20 milinów – zastrzega syndyk.

Przypomnijmy, że  Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wyłożyła na Miasteczko Multimedialne ponad sto milionów złotych z unijnych funduszy.

[email protected], [email protected], Fot. Sadeczanin.info, UM w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu

Aktywnie w Małopolsce