Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 czerwca. Imieniny: Pawła, Piotra, Salomei
31/10/2023 - 15:15

Jerzy Giza: tym, którzy walczyli o wolność Ojczyzny, jesteśmy winni pamięć i wdzięczność [WIDEO]

Pełne historycznych odniesień i osobistych refleksji było przemówienie Jerzego Gizy przewodniczącego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN w Krakowie, podczas obchodów 105 rocznicy odzyskania niepodległości państwowej na Sądecczyźnie. Była w tym duma z bycia Polakiem i wielkie przywiązanie do rodzinnego miasta. Jestem tutaj z umiłowania tej ziemi, jej dziejów i jej bohaterów – mówił Giza.

Jestem  tutaj z umiłowania tej ziemi,  jej  dziejów i jej bohaterów – mówił Jerzy Giza.  Kocham swoje miasto i lubię to miejsce. Kiedy czasem przymknę oczy, widzę w wyobraźni mojego dziadka i jego żołnierzy, i widzę też jego najstarszego syna, małego chłopca, który z patykiem na ramieniu imitującym karabin, patrzył z zazdrością na ćwiczących Strzelców Podhalańskich. Potem miał honor być kadetem lwowskim , a potem jako 19-letni kapral podchorąży 3 pułku Strzelców Podhalańskich poległ w 1939 roku.

 Tym, którzy walczyli o wolność Ojczyzny, jesteśmy winni  pamięć i wdzięczność. Bo niewdzięczność jest gorsza od złodziejstwa. Jest szyderstwem!  

Ojczyzna nasza zmartwychwstała,  taki  polski głos radości niósł się sto  pięć lat temu po nowosądeckich ulicach, odbijał się echem stokrotnym w ludzkich sercach i zwielokrotniony przez większe i mniejsze miasta ówczesnej Galicji, od Cieszyna, przez Kraków Lwów, aż hen na Kresy, po Tarnopol i Stanisławów, ogłaszał reszcie ziem polskich „jeszcze Polska nie zginęła”.  

Pięć wieków przed naszą erą Sofokles ustami Antygony mówił o obowiązku dochowania wiary zmarłym. Dziś przyszliśmy dochować tej wiary żołnierzom niepodległości. Dochować jej jako ludzie rozumiejący istotę polskości, szanujących polskość i broniących polskości.  Czynimy tak od wieków.

Przeszłość i  tradycja jest częścią polskiej kultury. Tradycja jest też częścią naszej wspólnej przeszłości, ale jedynie tej, która znalazła poczesne miejsce w świadomości następnych pokoleń i stale wywiera na nie poważny wpływ.

Do narodowej tradycji należą  czyny przodków, którzy spoza grobów współpracują z żywymi, posługując się często pokoleniem późniejszym, do realizacji swoich pomysłów.  

Sądeczanie mają wielorakie zasługi w dziele odzyskanej przez  Polskę niepodległości.  Nie zagasili ducha, konspirowali, przygotowywali się do walki o niepodległość, walczyli w szeregach Legionów Polskich.

Zobacz w materiale wideo całe, poruszające przemówienie  Jerzego Gizy. ([email protected])  







Dziękujemy za przesłanie błędu