Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
04/09/2019 - 13:45

Jak PKP PLK tłumaczy się z przebicia kanalizacji w Marcinkowicach?

Wracamy do tematu uszkodzenia sieci kanalizacyjnej w Marcinkowicach w gminie Chełmiec. Kanalizacja została uszkodzona podczas prac wykonywanych na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych w zeszłym tygodniu.

Zobacz też: Chełmiec: kto przebił sieć kanalizacyjną w Marcinkowicach?

Jak wyjaśnia rzecznik PKP PLK Dorota Szalacha do uszkodzenia sieci doszło w trakcie prowadzenia prac geotechnicznych na terenie gminy Chełmiec, w ramach prac projektowych - doszło do uszkodzenia rury kanalizacyjnej, która odprowadza ścieki m in. z miejscowości  Rdziostów i Marcinkowice. - Uszkodzenie zostało niezwłocznie zabezpieczone przez wykonawcę, natomiast nieczystości w trakcie awarii wywożone były przy użyciu wozów asenizacyjnych. Awaria została usunięta – twierdzi dalej Szalacha i podkreśla, że według zapewnienia wykonawcy prac geotechnicznych, nie doszło do żadnego skażenia środowiska w miejscu awarii.

Jakie prace są tu prowadzone? Bo mieszkańcy gminy Chełmiec choć widzą je od kilku tygodni, nie doczekali się żadnych szczegółów a ich wykonawcy wkraczają nawet na prywatne tereny. - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują pierwszy z trzech etapów inwestycji dla budowy nowej linii Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark / Mszana Dolna oraz modernizacji istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz. Etap  I obejmuje prace przygotowawcze, to jest opracowanie dokumentacji projektowej i wykup gruntów, niezbędnych pod nowe tory – informuje przedstawicielka PLK>

Obecnie trwają prace związane z opracowaniem koncepcji programowo-przestrzennej dla poszczególnych odcinków inwestycji.  Etap I: prace przygotowawcze jest realizowany  w latach 2018 - 2021. Kolejne etapy : II modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz i III budowa nowej linii Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark / Mszana Dolna, będą realizowane odpowiednio w latach 2020-24 i 2020-27.

Zobacz też: Chełmiec: taki ładny sprzęt do odwiertów, a zostawili do niego kluczyki...

I teraz najważniejsze – wszystkie informacje na temat tego i gdzie będą prowadzone prace związane z przebudową torów można uzyskać w Urzędzie Gminy Chełmiec. Inwestor nie przewidział spotkania bezpośrednio z mieszkańcami ani nie informuje ich o pracach i ich zakresie indywidualnie.

I teraz małe podsumowanie. Przebudowa torów to ogromne i kosztowne przedsięwzięcie. A już odbieramy od mieszkańców gminy sygnały, że wykonawcy badań lekce sobie ważą obowiązek przedstawienia mieszkańcom konkretów. O uszkodzeniu sieci kanalizacyjnej – naniesionej przecież precyzyjnie na mapy dostępne w Urzędzie Gminy – i pozostawianiu sprzętu z kluczykami oraz niezabezpieczonych wykopów nie wspominając.

Gmina po sąsiedzku – mamy na myśli Stary Sącz – realizuje wcale nie mniejsze przedsięwzięcie bo rozbudowuje sieć kanalizacyjną na terenie samego Starego Sącza i sołectw do niego przylegających. W ramach tzw. stanowiska inżyniera kontraktu już uruchomiono biuro w którym każdy mieszkaniec gminy po pierwsze może uzyskać informację o tym gdzie będą prowadzone prace, ich harmonogram a nawet ustalić datę, kiedy robotnicy wkroczą na jego teren. Czy PKP PLK skorzysta z tego wzoru?

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe