Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 20 października. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
28/05/2020 - 16:15

Historyczne posiedzenie rady gminy w Korzennej. Wójt wręczał odznaczenia

27 maja br., w 30 rocznicę istnienia samorządu w Polsce w Korzennej odbyła się sesja rady gminy. Historyczne posiedzenie miało bogaty porządek obrad. Podjęta przez radnych uchwała na zawsze zmieni oblicze gminy i przeorganizuje życie mieszkańców. Co jeszcze wydarzyło się podczas sesji?

W wyjątkowej sesji, która tym razem odbyła się w Dworze w Lipnicy Wielkiej, wzięło udział 15 radnych. Obrady rozpoczął Szymon Semla, przewodniczący rady gminy. Po uroczystym przywitaniu wszystkich prowadzący spotkanie wyświetlił film okolicznościowy, przygotowany z okazji 30-lecia istnienia samorządu w Polsce.

Nie zabrakło wzruszających wspomnień wójtów – poprzedników wójta Leszka Skowrona, a także podsumowania obejmującej trzy dekady działalności władz gminy. Skrót zrealizowanych w Korzennej inwestycji i wydarzeń kulturalnych był wzbogacony o wypowiedzi dyrektorów szkół, wykonawców, przedsiębiorców, działaczy społecznych oraz animatorów rozrywki i sportu.

Renowacja dworu w Korzennej, uruchomienie restauracji Gospoda Dworska, remonty dróg, nowe przedszkola, modernizacje szkół, budowa obiektów rekreacyjnych, stadiony sportowe, przyjazny dom seniora oraz będący odpowiedzią na potrzeby młodych ludzi pumptrack to jedynie przykłady zrealizowanych w gminie inwestycji.

Podjętą wczoraj jednogłośnie uchwałą w sprawie sprzedaży w trybie bezprzetargowym prawa własności nieruchomości gruntowych położonych w obrębie Wojnarowej całkowicie zmieniono oblicze gminy. Zapadła najważniejsza w dziejach Korzennej decyzja. Grunt ma być przeznaczony pod planowaną budowę jednostki wojskowej, która już niebawem pojawi się na Sądecczyźnie.

Gmina rolnicza stanęła przed ogromnym wyzwaniem. Jej władze chcą, aby to, co jest budowane, służyło nie tylko mieszkańcom, ale również żołnierzom, którzy będą w przyszłości stacjonowali w Wojnarowej. Pojawienie się w gminie podhalańczyków wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy i rozwojem Korzennej.

Wyświetlony na samym początku posiedzenia film i tak nie pokazał wszystkiego. – Nie sposób przedstawić wszystkich naszych przedsięwzięć i planów na przyszłość. A to dopiero 30 lat… Przed nami stulecie! - mówił wójt Leszek Skowron. Nie obyło się bez podziękowań dla poprzedników wójta, działaczy społecznych, animatorów kultury i sportu, mieszkańców oraz wszystkich sympatyków gminy Korzenna, która stanęła przed wielką szansą.

Zobacz też: Korzenna: radni podjęli najważniejszą uchwałę w dziejach gminy

Podczas sesji zaprezentowano również działalność wybitnych mieszkańców gminy Korzenna. Wśród nich znaleźli się: Maria Jaworecka (wieloletnia kierownik zespołu regionalnego ,,Lipniczanie”), Maria Kogut (zwyciężczyni tegorocznego plebiscytu Sądeczanin Roku 2019 i kierownik zespołu regionalnego Janczowioki), Stanisław Hodorowicz (strażak, były radny i wieloletni sołtys Janczowej) oraz Andrzej Zięcina (były radny, przedsiębiorca i sponsor licznych lokalnych przedsięwzięć). Radni jednogłośnie podjęli uchwały, na mocy których wójt odznaczył mieszkańców tytułem ,,Zasłużony dla Gminy Korzenna”.

Leszek Skowron wręczył także dodatkowe statuetki dla osób wielkiego serca, które od lat służą gminie i społeczeństwu, realizując wspaniałe projekty. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Andrzej Bobakowski (prezes Stowarzyszenia Aktywni dla Rozwoju), Jan Cisoń (sołtys Słowikowej), Piotr Gniadecki (prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej), Andrzej Kubisz (prezes Stowarzyszenia Korzenie i członek zarządu OSP Korzenna Centrum), Jan Świerad (wieloletni sołtys Trzycierza) oraz Jan Klimek (wieloletni sołtys Siedlec).

[email protected], film: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)