Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
28/05/2020 - 13:45

Korzenna: radni podjęli najważniejszą uchwałę w dziejach gminy

27 maja br. w Korzennej odbyło się historyczne posiedzenie rady gminy. Radni jednogłośnie podjęli najważniejszą uchwałę, która na zawsze zmieni oblicze gminy i przeorganizuje życie mieszkańców. To nie tylko niewyobrażalna szansa, ale również ogromne zobowiązanie.

Dokładnie 30 lat temu 27 maja odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe. Uroczyste obchody pozwalają odświeżyć pamięć, która obecnie odgrywa zasadnicze znaczenie. Czasem bowiem w ogóle nie zauważamy samorządu, bez którego nie bylibyśmy w stanie dokonać wielkiej, cywilizacyjnej zmiany, która dzieje się na naszych oczach.

Podjętą wczoraj jednogłośnie uchwałą całkowicie zmieniono oblicze gminy. Zapadła najważniejsza w dziejach Korzennej decyzja. Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na sprzedaż w trybie bezprzetargowym prawa własności nieruchomości gruntowych położonych w obrębie Wojnarowej. Grunt ma być przeznaczony pod planowaną budowę jednostki wojskowej, która już niebawem pojawi się na Sądecczyźnie.

Zobacz także: Uroczysta sesja w Korzennej. Radni przekażą grunt pod budowę jednostki wojskowej

W wyjątkowej sesji, która tym razem odbyła się w Dworze w Lipnicy Wielkiej, wzięło udział 15 radnych. Obrady rozpoczął Szymon Semla, przewodniczący rady gminy. Po uroczystym przywitaniu wszystkich obecnych historyk dr Łukasz Połomski wygłosił treściwą prelekcję, której przedmiotem był rys historyczny 1. Pułku Strzelców Podhalańskich.

Historia wojska na Sądecczyźnie sięga czasów zaborów i ma niepodważalne znaczenie dla gminy Korzenna. Podjęcie uchwały było poprzedzone dyskusją. Najważniejsza uchwała w dziejach gminy zapadła w pełnej zgodzie – za sprzedażą gruntu na rzecz jednostki wojskowej opowiedziało się 15 radnych. Dzięki temu w przyszłości powstanie okołowojskowy biznes – stacjonujących w Wojnarowej żołnierzy trzeba będzie utrzymać oraz zapewnić im rekreację i rozrywkę na odpowiednim poziomie. Taki stan rzeczy jest szansą na pojawienie się nowych miejsc pracy i rozwój Korzennej.

[email protected], fot. Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe