Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
29/07/2022 - 08:25

Historycy bez pardonu: remont dworca PKP w Starym Sączu to porażka

Od kilku tygodni dworzec PKP to plac budowy. Trwa gruntowna przebudowa obiektu. Ale nie wszyscy są nią zachwyceni. Historycy twierdzą wręcz, że remont dworca PKP w Starym Sączu to porażka…

- Choć zasadniczo wielkość dworca nie ulegnie zmianie to zmieni się jego wygląd zewnętrzny i wnętrze. Bryła dworca będzie bardziej geometryczna, z dominantą w postaci wieży zegarowej położonej w centralnej części budynku. „Lekkości” dworcowi nadadzą wielkopowierzchniowe przeszklenia umożliwiające dostęp światła dziennego. Reszta elewacji będzie wykończona okładziną drewnianą, bazaltową i jasnoszarym tynkiem – informowali jeszcze przed remontem przedstawiciele PKP SA.

- We wnętrzu budynku zaprojektowano przestrzeń obsługi podróżnych, lokale na wynajem oraz pomieszczenia przewidziane dla samorządu. Poczekalnia zajmie powierzchnię około 65 m kw. Będzie ona urządzona w stylu nowoczesnym, utrzymana w odcieniach szarości z dużymi przeszkleniami w strefach wejściowych. W jej wnętrzu podróżni znajdą wykonane ze stali nierdzewnej ławki, gabloty na rozkłady jazdy pociągów oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż obok poczekalni zlokalizowano toalety oraz niewielki lokal komercyjny – dodawali.

Zobacz też: Czy to „straszydło” załapie się na remont dworca w Starym Sączu?

Prace są już mocno zaawanasowane a okazuje się, że historycy mają bardzo ważkie uwagi, co do formuły, w jakiej prowadzone jest przedsięwzięcie.

- Kto zdecydował o zniszczeniu bryły dworca w Starym Sączu? – pyta w swoim piśmie do Wojewódzkiego konserwatora zabytków Leszek Zakrzewski prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu.

- To przykład modernizmu z lat 60., a który został bezlitośnie zdziesiątkowany w latach 90. poprzez właśnie takie "przebudowy". W Krakowie np. ostało się kino "Kijów". Wystarczy pierwszego lepszego architekta zapytać (który oczywiście coś z historii architektury polskiej zna), o to jaką wartość mają tego typu obiekty. Wystarczyłoby zmodernizować nieco podział wnętrza, założyć dobre izolacje termiczne, wymienić okładzinę metalową, ale zachować kamienne elementy okładziny, kształt bryły i przeszklone elewacje – twierdzi kategorycznie historyk.

A jak Wy to widzicie? ([email protected] Fot.: dzięki uprzejmości Kazimierza Gizickiego)Dziękujemy za przesłanie błędu