Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
27/11/2023 - 12:40

Gruntowny remont w sądeckiej "Dwójce". Szkoła zmieniła się nie do poznania

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu został przeprowadzony gruntowny remont, który był możliwy dzięki dofinansowaniu z projektu pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w nowosądeckich szkołach”. Sądecka "Dwójka" zmieniła się nie do poznania.


W ostatnich miesiącach w budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu został przeprowadzony gruntowny remont, który udało się zrealizować w ramach projektu pod nazwą "Poprawa efektywności energetycznej w nowosądeckich szkołach”.

- Nowosądecka oświata to dla mnie priorytet. Dopiero w tej kadencji zaczęliśmy tego typu remonty w sądeckich szkołach – zaznacza prezydent Ludomir Handzel.

- To niezwykle zasłużona dla miasta i regionu placówka. Cieszę się, że zyskała nową elewację a całe zadanie udało się zrealizować w terminie. To jeden z największych sukcesów tej kadencji, jeśli chodzi o inwestycje oświatowe. A całe zadanie udało się zrealizować w niespełna trzy miesiące – przypomina Ludomir Handzel.


- W naszej szkole została wykonana elewacja, docieplono ściany oraz strop, w części mieszkalnej budynku zostały wymienione okna, została zmodernizowana instalacja centralnego ogrzewania i zamontowana instalacja fotowoltaiczna - wymienia Dorota Smaga, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.

- Od dnia, w którym zostałam dyrektorem szkoły, a więc od 2011 roku robiłam wszystko, co tylko było w mojej mocy, aby wyremontować elewację szkoły, która była brzydka, zniszczona i odstraszała przechodzące w pobliżu osoby. Bardzo cieszę się, że to się udało. Teraz nasza szkoła jest piękna nie tylko wewnątrz budynku, ale również na zewnątrz. Remont znacznie poprawił komfort pracy uczniów i nauczycieli. Wszyscy czekaliśmy na to od dawna - dodaje.  

II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu to jedna z największych i najstarszych szkół na terenie Nowego Sącza. Jej początki sięgają 1903 roku. To właśnie wtedy z inicjatywy Wincentego Tyrana, Apolinarego Maczugi i Bronisławy Loschówny swoją  działalność rozpoczęła Prywatna Szkoła Żeńska, która początkowo mieściła się przy ulicy Matejki 24. Pierwszym dyrektorem został Wincenty Tyran. Z czasem jednak jego funkcję przejął Apolinary Maczuga.

W 1924 roku doszło do kolejnej zmiany na stanowisku dyrektora. Tę funkcję objął Piotr Zieliński. To za jego kadencji w roku szkolnym 1925-1926 szkoła przybrała imię Marii Konopnickiej, a w 1930 r. został oddany do użytku nowy budynek szkoły. To właśnie dyrektor Zieliński stał na czele stowarzyszenia, które odpowiadało za budowę nowego budynku szkoły. Wielki wkład mieli również profesorowie, którzy oddawali 20 procent swojej pensji na ten cel. 

W 1936 r. budynek został przejęty przez Gimnazjum Żeńskie, które również przyjęło imię Marii Konopnickiej. Szkoła została podzielona na czteroklasowe gimnazjum, które kończyła tak zwana "mała matura" i dwuletnie liceum ogólnokształcące lub trzyletnie zawodowe. 7 maja 1937 roku dyrektor Zieliński otrzymał zgodę od władz kuratorium na utworzenie Liceum Ogólnokształcącego typu przyrodniczego i humanistycznego. Już wtedy szkoła miała bardzo dobrą opinię i słynęła z wysokiego poziomu nauczania.

We wrześniu 1939 r. budynek szkoły zajęły wojska polskie, a po zajęciu Nowego Sącza przez okupanta, stacjonowały w nim wojska niemieckie. Grabili oni niedawno odnowioną szkołę. Wywieźli sprzęt, wyposażenie gabinetów, w ogrodzie wycięli drzewa, a na boisku szkolnym spalili około 3000 książek z biblioteki.

Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej, Prywatne Gimnazjum Żeńskie i Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej wznowiło naukę 1 lutego 1945 roku pod kierownictwem dyrektora Piotra Zielińskiego. Do momentu odbudowy zniszczonej przez wojnę szkoły, zajęcia odbywały się w różnych punktach miasta m. in. sali ratuszowej i Sokole. Po kilku miesiącach, w listopadzie 1945 r. uczniowie rozpoczęli naukę w odnowionej szkole, która wtedy mieściła się przy ulicy Morawskiego 2, a obecnie jest to ulica Żeromskiego 16.


W roku szkolnym 1952/53 wprowadzono koedukację i ustalono nową nazwę - Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego i Licealnego im. M. Konopnickiej. W kolejnych latach z powodu nadmiernego zagęszczenia uczniów podjęto decyzję o przeniesieniu szkoły stopnia podstawowego. Od 1959 roku II Liceum Ogólnokształcące zaczęło samodzielnie funkcjonować, a z każdym kolejnym rokiem liczba uczniów wzrastała. Przez kolejne lata zmieniali się dyrektorzy, zmieniali się nauczyciele i uczniowie, ale cały czas utrzymywał się wysoki poziom nauczania i tak jest po dzień dzisiejszy. 

Od 2011 roku stanowisko dyrektora piastuje Dorota Smaga, która jest pierwszą w historii szkoły kobietą na tym stanowisku. Przez ostatnie lata szkoła zmieniła nie tylko wygląd, ale też stała się bardziej nowoczesna. Powstała profesjonalna pracownia językowa i sale tematyczne wyposażone w tablice multimedialne. Profile klas zostały zmodyfikowane, a w roku 2012 szkoła miała największy nabór w historii, w związku z czym utworzonych zostało aż 13 klas pierwszych.


I choć wnętrze szkoły jest bardzo nowoczesne i przyjazne, to jeszcze do niedawna odstraszał jej wygląd zewnętrzny. Budynek wymagał remontu i w tym roku to się udało. Docieplone zostały ściany budynku oraz stropu, wymienione zostały okna i zmodernizowana została instalacja centralnego ogrzewania. Ponadto zamontowana została instalacja fotowoltaiczna. To wszystko przyczyniło się do poprawy komfortu uczniów i nauczycieli. ([email protected] Fot. II LO w Nowym Sącz)

Projekt pn. "Poprawa efektywności energetycznej w nowosądeckich szkołach" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu