Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
03/03/2023 - 17:55

Gruba rewolucja w budynkach w Kamionce Wielkiej. Gmina zainwestuje prawie 5 milionów!

Już niebawem w gminie Kamionka Wielka szykuje się wielka rewolucja. Gmina zabiera się za termomodernizację aż 10 budynków użyteczności publicznej a przede wszystkim szkół. W efekcie samorząd zaoszczędzi w przyszłości krocie na energii, a dokładniej na ogrzewaniu.

Gruba rewolucja w budynkach w Kamionce Wielkiej. Gmina zainwestuje prawie 5 milionów!

Zobacz też: Kamil Marszałek o kłótniach sądeckich chłopów. Te sprzeczki swój finał miały w sądzie

Gdy w październiku zeszłego roku rozmawialiśmy z wójtem Kamionki Wielkiej, Andrzej Stanek zdecydowanie podkreślał, że jeśli samorząd ma zacisnąć pasa w zakresie zużycia energii, to na pewno nie będzie tego robił kosztem mieszkańców gminy.

-  My tak naprawdę szukamy sposobu na oszczędności od początku tej kadencji. To oszczędzanie w dużej mierze opiera się na wymianie starego typu oświetlenia na oświetlenie w technologii ledowej. I tak, do tej chwili, już w 75 procentach zmieniliśmy sposób oświetlenia w budynkach użyteczności publicznej. W naszych urzędach i szkołach już 75 procent żarówek, to żarówki ledowe. I ten proces cały czas trwa, zostały nam stare żarówki tylko w pojedynczych szatniach czy salach – mówi na wstępie wójt Kamionki Wielkiej Andrzej Stanek.

Wtedy też zapowiadał, że gmina nie ma zamiaru na tym poprzestać. - Jeśli chodzi o oświetlenie przy drogach, też idziemy w tym kierunku i wymieniliśmy oświetlenie przy 6 kilometrach naszych dróg. Na 654 lampy starego typu wymieniliśmy już ponad 350. Pozostałe 300 jest w infrastrukturze koncernu Tauron i w tym wypadku decyzje nie leżą po naszej stronie, ale na pewno będziemy działać, by i te lampy zastąpić równie energooszczędnymi – tłumaczył włodarz gminy.

Zobacz też: Tragedia w Kamionce Wielkiej: auto przejechało po 65-latku. Mężczyzna nie żyje

Wtedy też zapowiadał, że kolejnym krokiem będzie termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. I słowa dotrzymał. Kamionka Wielka podpisała właśnie umowę na realizację zadania pn. „Modernizacja wybranych budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Kamionka Wielka”.

Środki na realizację tego niebagatelnego zadania samorząd pozyskał z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Wartość robót wyniesie 4 863 622 zł. Dzięki dofinansowaniu Kamionka Wielka pokryje z tego jedynie 10 procent. Jaki jest zakres zadania? Modernizacja urządzeń grzewczych, wymiana grzejników, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie dociepleń, wymiana opraw oświetleniowych tam, gdzie taki zakres modernizacyjny będzie konieczny oraz prace modernizacyjne poprawiające substancję budynków.   

Inwestycją objęte zostały następujące budynki użyteczności publicznej: Szkoła Podstawowa w Jamnicy, SP w Kamionce Wielkiej, SP nr 2 w Kamionce Wielkiej, SP w Królowej Górnej, SP w Królowej Polskiej, SP w Mystkowie, SP w Mszalnicy, budynek LKS Skalnik, budynek OSP Mystków, Budynek Ośrodka Zdrowia, świetlica GOK w Mszalnicy. ([email protected] Fot.: UG w Kamionce Wielkiej)Dziękujemy za przesłanie błędu