Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
23/09/2023 - 09:45

Groźna trucizna spada z nieba nad sądeckimi lasami

Jeśli dostanie się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową nosa czy ust, trzeba natychmiast iść do lekarza. Taką siłę rażenia ma szczepionka przeciwko wściekliźnie, która od dziś będzie rozrzucane z samolotów nad lasami Sądecczyzny. Jest równie niebezpieczna dla domowych zwierząt.

Kapsułka z wirusem

Ma kształt walca, a w środku umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca mieszaninę mączki rybnej, oleju kokosowego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. Jest w niej wirus szczepionkowy. Jak co roku o tej porze preparaty są zrzucane z samolotów w całej Małopolsce. W ten sposób szczepi się przeciwko wściekliźnie lisy.

Nie dotykaj kapsułki - takie ostrzeżenie rozesłane sms-em przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa  otrzymali wszyscy mieszkańcy Małopolski. Lisie szczepionki będą zrzucane od 23 września do 3 października.

Czytaj też Nie było w tym przypadku. Dlaczego Rosjanie spalili fabrykę Fakro na Ukrainie [ZDJĘCIA] [WIDEO] 

Służby weterynaryjne apelują do właścicieli domowych czworonogów, aby chronili je przed kontaktem z przynętą, która może okazać się groźna dla ich pupila. Jeśli już pies czy kot na kapsułkę się połakomią, trzeba się zgłosić do weterynarza i zwierzak trafi na obserwację.  

Czytaj też Ciarki od tego chodzą po plecach. Jasnowidz Krzysztof Jackowski już to wie

Przynęta jest groźna dla ludzi

Co z ludźmi? Przynęty dla lisów nie należy dotykać, podnosić, a tym bardziej kapsułki nie rozłamywać.  Znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

Czytaj też To było niewiarygodne! Wszystko się nagrało. Ten filmik robi furorę w internecie [WIDEO]

- W razie kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do sanepidu. ([email protected]) fot. jm. pixaby

Dziękujemy za przesłanie błędu