Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 13 lipca. Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty
05/06/2020 - 13:05

Gródek nad Dunajcem: Edyta Brongiel powołana do krajowej rady POT!

Polska Organizacja Turystyczna jest jedną z kilkudziesięciu działających na świecie narodowych organizacji turystycznych. Jej celem jest promowanie Polski jako kraju atrakcyjnego dla turystów, nowoczesnego, z wysokimi standardami usług i korzystnymi cenami. Od niedawna w radzie POT zasiada Edyta Brongiel, zastępca wójta Gródka nad Dunajcem.

Działania na rzecz promocji i rozwoju turystyki polskiej prowadzone są zarówno w kraju, jak i za granicą. Polska Organizacja Turystyczna ma swoje przedstawicielstwa w 14 krajach świata (Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Niemcy, USA, Rosja, Szwecja, Chiny, Wielka Brytania, Włochy, Ukraina). Dzięki znajomości specyfiki różnych krajów jej członkowie mogą planować kampanie promocyjne, które uwzględniają charakter i potrzeby poszczególnych rynków.

W składzie Rady Polskiej Organizacji VII Kadencji znalazła się Edyta Brongiel, zastępca wójta gminy Gródek nad Dunajcem. - Cieszę się z nominacji i czuję się wyróżniona – mówi wójt. - Rada Polskiej Organizacji Turystycznej  jest organem mającym zarówno kompetencje opiniodawcze, jak i stanowiące. Najważniejszymi dla mnie wydają się uchwały rady w zakresie przyjmowania programów działania POT. 

We współpracy Polskiej Organizacji Turystycznej z samorządami nie ma żadnych widocznych barier, na przykład prawnych. Problem jednak stanowi to, czy podejmowane decyzje i wymyślone plany stanowią inspirację do podejmowania kluczowych decyzji przez samorządy. Pracuję w niewielkim samorządzie o ogromnym potencjale turystycznym. Cieszę się, że głos "z dołu" - dzięki mojej nominacji - będzie bardziej doceniany.

Czytaj też: Pierwsze absolutorium w powiecie! Radni murem za wójtem gminy Gródek nad Dunajcem

- Polska jest piękna i atrakcyjna dla turystów. Sądecczyzna szczególnie. Uważam jednak, że jest za mało promowana, by była uznawana przez zagranicznych turystów. Niektórym regionom (w tym i naszemu) brakuje promocji wpływającej chociażby na wydłużenie sezonu. Mam wrażenie, że Sądecczyzna jest przykładem tego, jak bardzo potrzebne jest wspólne zaangażowanie i koordynacja działań promocyjnych na wszystkich poziomach systemu promocji - od najmniejszego samorządu aż po cały kraj.

Na przykładzie Gródka nad Dunajcem wyraźnie widać, że turystyka to branża z ogromnym potencjałem. Gmina z rolniczej stopniowo przekształca się w typowo turystyczną. Zawdzięcza to między innymi przedsiębiorcom, którzy odważyli się zainwestować w tą branżę. Z tego powodu uważam także, ze przedsiębiorcy powinni bezpośrednio korzystać z działań promocyjnych podejmowanych przez POT - dodaje wójt.

POT podejmuje działania mające na celu zwiększenie zainteresowania polskimi miastami, regionami i produktami turystycznymi. Foldery POT wydawane są w 12 językach. Promują turystykę aktywną, biznesową, uzdrowiskową, pokazują walory turystyczne miast i regionów, w tym zabytki UNESCO, a także inne ciekawostki, które mogą zainteresować potencjalnego turystę. Przedstawicielka malowniczego Gródka nad Dunajcem musiała znaleźć się wśród członków rady – nie mogło być inaczej!

[email protected], fot. Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)