Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
03/03/2021 - 11:25

Dzisiaj próbna matura z j. polskiego. Jedni piszą w szkołach, inni w domach

W całej Polsce rozpoczęły się próbne matury organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Dzisiaj uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego na poziomie podstawowym, jutro z matematyki, a w piątek z języka angielskiego.


Punktualnie o godzinie 9 rozpoczął się próbny egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Podobnie jak na prawdziwej maturze, uczniowie mają 170 minut na wykonanie wszystkich zadań. Jutro uczniowie zmierzą się z matematyką, a w piątek z językiem angielskim. 8 marca przystąpią do egzaminu próbnego z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, a po południu z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego albo włoskiego na poziomie podstawowym. W kolejnych dniach sprawdzą swoją wiedzę z biologii, informatyki, chemii, wiedzy o społeczeństwie, historii, fizyki i geografii.

Zobacz też Nowe wymagania na maturze i egzaminie ósmoklasisty. Co się zmieni?

Jak udało nam się dowiedzieć, tylko w niektórych sądeckich szkołach egzaminy odbywają się stacjonarnie. W pozostałych uczniowie piszą egzamin zdalnie w swoich domach. Centralna Komisja Egzaminacyjna w tej kwestii dała dyrekcjom szkół wybór. 

- Nie chcieliśmy ryzykować. W naszej szkole egzamin próbny pisze kilkuset uczniów. Postanowiliśmy, że przeprowadzimy go w formie zdalnej. Planujemy zorganizować jeszcze jeden egzamin, tym razem stacjonarnie w szkole, który odbędzie się w marcu, tylko dla osób chętnych. Uczniowie będą pisać egzamin w różnych salach i o różnych godzinach z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa - powiedziała nam Dorota Smaga, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.

Zobacz też Matura zbliża się wielkimi krokami. Kiedy pierwszy egzamin?

- W naszej szkole prawie wszyscy uczniowie piszą egzamin stacjonarnie - powiedziała nam Aleksandra Jasińska, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu. 

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie pytania, które pojawiły się na tegorocznej maturze próbnej z języka polskiego. Maturzyści musieli napisać wypracowanie na jeden z trzech tematów:

- Jak wybory człowieka wpływają na jego życie? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Pana Tadeusza, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. 

- Czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ludzi bezdomnych Stefana Żeromskiego oraz wybranych tekstów kultury. 

- Zinterpretuj utwór Bolesława Leśmiana "Z lat dziecięcych". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. 

Jeśli chcesz zobaczyć arkusz próbnego testu maturalnego, kliknij TUTAJ. 

Tegoroczna matura będzie wyglądała nieco inaczej niż w poprzednich latach. Co się zmieni? Czytaj na kolejnej stronie...Dziękujemy za przesłanie błędu