Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
12/02/2021 - 09:50

Matura zbliża się wielkimi krokami. Kiedy pierwszy egzamin?

Już za nieco ponad dwa miesiące uczniowie szkół średnich przystąpią do egzaminów maturalnych. Sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego, matematyki, języka obcego i innych dodatkowych przedmiotów. Wynik z egzaminów zaważy na tym, na jakiej uczelni i na jakim kierunku studiów będą mogli się kształcić.

Maraton maturalny rozpocznie się 4 maja i potrwa do 20 maja. Najpierw uczniowie zmierzą się z językiem polskim na poziomie podstawowym. Następnie sprawdzą swoją wiedzę z matematyki i języka angielskiego, a w kolejnych dniach będą zdawać egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym.

To nie będzie łatwy czas dla maturzystów. Tym bardziej, że od kilku miesięcy szkoły są zamknięte, a uczniowie uczą się zdalnie.  

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu, która to szkoła jest jedną z największych w naszym mieście, w tym roku do matury przystąpi 323 uczniów. Jest to bardzo trudny czas zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli.

- Chyba nie uda nam się zrealizować czterech próbnych matur w ciągu roku, tak jak to robiliśmy do tej pory. Jak na razie przeprowadziliśmy dwa próbne egzaminy maturalne z przedmiotów obowiązkowych. Uczniowie wypełniali zadania maturalne w domach zdalnie. Planujemy jeszcze jeden egzamin próbny. Mamy nadzieję, że uda nam się go zrealizować w szkole – powiedziała nam dyrektor sądeckiej Dwójki Dorota Smaga.  

Podobnie jak w ubiegłym roku, egzamin maturalny we wszystkich szkołach zostanie przeprowadzony z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, tak aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

- Zawsze większość uczniów pisała egzamin na hali sportowej, która mieściła nawet dwieście osób. W tym roku w trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów, zostaną oni rozmieszczeni po poszczególnych salach lekcyjnych. W jednym pomieszczeniu będzie maksymalnie szesnaście osób. Między maturzystami będą zachowane odpowiednie odległości. Odległość pomiędzy stolikami będzie wynosiła półtora metra – wyjaśnia dyrektor Dorota Smaga.

Ponadto podobnie jak w ubiegłym roku, uczniowie będą wchodzić do szkoły trzema różnymi wejściami i o różnych godzinach, aby nie gromadzili się na korytarzach.

TERMINARZ MATURZYSTY

- 4 maja godz. 9: język polski (poziom podstawowy)
- 4 maja godz. 14: język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony)
- 5 maja godz. 9: matematyka (poziom podstawowy)
- 5 maja godz. 14: historia muzyki (poziom rozszerzony)
- 6 maja godz. 9: język angielski (poziom podstawowy)
- 6 maja godz. 14: historia sztuki (poziom rozszerzony)
- 7 maja godz. 9: język angielski (poziom rozszerzony)
- 7 maja godz. 14: filozofia (poziom rozszerzony)
- 10 maja godz. 9:  język polski (poziom rozszerzony)
- 10 maja godz. 14: język łemkowski, język kaszubski (poziom rozszerzony)
- 11 maja godz. 9: matematyka (poziom rozszerzony)
- 11 maja godz. 14: wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony)
- 12 maja godz. 9: biologia (poziom rozszerzony)
- 12 maja godz. 14: język francuski (poziom rozszerzony)
- 13 maja godz. 9: geografia (poziom rozszerzony)
- 13 maja godz. 14: język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język rosyjski, język włoski (poziom podstawowy)
- 14 maja godz. 9: chemia (poziom rozszerzony)
- 14 maja godz. 14: język niemiecki (poziom rozszerzony)
- 17 maja godz. 9: historia (poziom rozszerzony)
- 17 maja godz. 14: język rosyjski (poziom rozszerzony)
- 18 maja godz. 9: fizyka (poziom rozszerzony)
- 18 maja godz. 14: język hiszpański (poziom rozszerzony)
- 19 maja godz. 9: informatyka (poziom rozszerzony)
- 19 maja godz. 14: język włoski (poziom rozszerzony)
- 20 maja: matematyka, historia, geografia, biologia, chemia, fizyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych

[email protected] Fot. IlustracyjnaDziękujemy za przesłanie błędu