Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
16/10/2019 - 08:15

Duże pieniądze z Sejmu na otarcie łez dla Czerwińskiego, Zielińskiej i Leśniaka

Andrzej Czerwiński z Platformy Obywatelskiej, Elżbieta Zielińska z Ruchu Kukiz’15 i Józef Leśniak, to sadeccy posłowie, którzy przegrali wybory parlamentarne. Odchodzą z Sejmu, ale na otarcie łez, dostaną solidne odprawy. Na takie pieniądze przeciętny sądecki zjadacz chleba musi pracować prawie cały rok.

Poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Czerwiński z Sejmem żegna się po osiemnastu latach. Dla Elżbiety Zielińskiej z Ruchu Kukiz’15 i Józefa Leśniaka z Prawa i Sprawiedliwości przygoda z parlamentem zakończyła się po jednej kadencji. Cała trójka na otarcie łez za przegrane wybory otrzyma solidne odprawy?

Ile? Dużo. Blisko 24 tysiące złotych. Na takie pieniądze przeciętny sądecki zjadacz chleba, zarabiający na rękę 2.5 tys. złotych, musi pracować prawie cały rok.  Pieniądze przegranym parlamentarzystom przysługują ustawowo.

Czytaj też Nędzne pensje w małych firmach. Czy tak się zarabia w Nowym Sączu?

Posłowi i senatorowi w związku z zakończeniem kadencji przysługuje odprawa parlamentarna w wysokości trzech uposażeń. Odprawa nie przysługuje, jeżeli poseł lub senator został wybrany na następną kadencję – brzmi dokładny zapis.

Ile wynosi poselska pensja? To obecnie 8016, 70 złotych brutto miesięcznie – podaje Business Insider. Razy trzy, wychodzi około 24 tysiące złotych brutto wypłacanej w ramach pocieszenia odprawy.

Czytaj też I po wyborach. Do roboty parlamentarzyści. Czego od was chcemy w Nowym Sączu 

Odprawę na zakończenie kadencji otrzyma też Stanisław Kogut, którzy przegrał wybory do Senatu.

[email protected] fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)